Detoks to odpoczynek dla ciała, oczyszczenie i także odżywienie. Usunięcie toksyn, a następnie odżywienie komórek poprzez dostarczenie cennych składników odżywczych z naturalnych pokarmów to jest naprawdę COŚ!!

Nie każdy decyduje się na celowy detoks choć warto i zachęcam, kto jeszcze nie próbował, by podjąć tę jedyną właściwą decyzję i przeprowadzić taki program (opisany szczegółowo na blogu oraz w książce „Alkaliczny styl życia”).
Tymczasem wiedzmy, że są pokarmy, które mają znacznie większe właściwości oczyszczające niż inne.
Jest wiosna, przed nami lato i wykorzystanie tego okresu by doładować baterie, odciążyć układ pokarmowy przy jednoczesnym zapewnieniu sobie doładowania witaminami i minerałami pochodzącymi z natury – zapewni nam jesienią i zimą odporność i dobre samopoczucie mimo braku słońca.
Produkty, które znajdziesz poniżej działają wyjątkowo korzystnie na metabolizm i trawienie. Dbają one szczególnie o różne części naszego układu pokarmowego (w tym ogromnie ważnych dla detoksykacji organów – wątroby i nerek), a sprawny, czysty układ pokarmowy – to sprawne usuwanie toksyn z organizmu.
Wymienione, wybrane 25 produktów zawiera zestaw witamin i substancji niezbędnych dla transportu szkodliwych produktów przemiany materii i ich wydalania poza organizm.
Ich spożywanie ma znaczenie dla zachowania szczuplej sylwetki ciała.
alkaliczne, co oznacza, że neutralizują kwasy będące źródłem wielu toksyn powstających w procesie metabolizmu i sprzyjają zachowaniu równowagi pH idealnej dla eliminowania szkodliwych substancji.
I tak:

1. Awokado

Wspomaga wątrobę w detoksykacji syntetycznych substancji chemicznych. Poza tym wspomagają przemianę materii wpływając na rozkład i przekształcanie białek, węglowodanów i tłuszczów. Awokado jest bogate w glutation – składnik niezmiernie ważny w wydalaniu toksyn. Glutation m.in. wspomaga usuwanie związków azotowych i neutralizuje pestycydy. Jest też główną substancją detoksykującą na poziomie komórek i płynów międzykomórkowych.

2. Bazylia

Dzięki dużej zawartości antyoksydantów działa ochronnie na wątrobę. Wspaniała dla trawienia i pracy nerek wspomaga wydalanie toksyn. Wzmacnia żołądek. O detoksykację dba też zapobiegając rozwojowi pleśni, grzybów, drożdży.

3. Brokuły i kiełki

Wspomagają system trawienny. Zawierają dużo antyoksydantów wspomagających eliminację toksyn. Składniki zawarte w brokułach są korzystne dla pracy wątroby i przekształcania toksyn w substancje, które organizm może wydalić. Kiełki sprzyjają wydalaniu trujących substancji rakotwórczych. Sulforafan zawarty w brokułach i kiełkach powoduje wzrost enzymów, które mają swój udział w usuwaniu zanieczyszczeń pochodzących z pożywienia, wody i powietrza. Brokuły przeciwdziałają także rozwojowi bakterii i grzybów. Brokuły to także glutation (patrz przy awokado).

4. Buraki

Mają właściwości oczyszczające krew, wątrobę i nerki. Chronią wątrobę i system trawienny. Usuwają kwas moczowy z organizmu i eliminują drobnoustroje. Ponadto ułatwiają trawienie i hamują procesy gnilne w jelitach.

5. Cebula

Zawiera związki siarki (podobnie jak czosnek i cebula). Wspomagają one rozkład i wydalanie chemikaliów poza organizm. Cebula wspomaga też usuwanie metali ciężkich. Jest również źródłem odtruwającego glutationu (patrz przy awokado).

6. Cynamon

Wspomaga przemianę materii, poprawia trawienie i reguluje pracę nerek. Przeciwdziała też rozwojowi grzybów i niszczy szkodliwe mikroorganizmy. Swoje właściwości detoksykujące zawdzięcza także temu, że zapobiega zlepianiu się krwinek przez co wpływa na transport tlenu i składników odżywczych do komórek.

7. Cytryna i limonka

Wpływa ochronnie na wątrobę. Usprawnia eliminację substancji chemicznych z organizmu wpływając na ich rozpuszczanie w wodzie, przez co łatwo mogą być one wydalone. Cytryna w znacznym stopniu wspomaga detoksykację wątroby. Oczyszcza także krew i nerki. Eliminuje złogi z przewodów żółciowych i tkanek. Pobudza przemianę materii i poprawia trawienie.

8. Czosnek

Wspomaga pracę wątroby i podobnie jak kapusta zawiera związki siarki wspomagające rozkład i usuwanie chemikaliów. Czosnek jest również źródłem glutationu (patrz przy awokado). Czosnek wspomaga usuwanie metali ciężkich, pestycydów, herbicydów oraz przeciwdziała namnażaniu się grzybów i bakterii.

9. Grejpfrut

Wpływa oczyszczająco na cały układ trawienny. Pozytywnie wpływa na przemianę materii, spalanie tłuszczów i odtruwa. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i wspomaga wydalanie toksyn na zewnątrz organizmu.

10. Imbir

Wspomaga pracę wątroby, metabolizm, procesy trawienne (perystaltykę jelit, wydzielanie soków żołądkowych) i wypłukiwanie odpadów.

11. Jarmuż

Kompleksowo wspiera detoksykację organizmu. Wzmacnia nerki, wątrobę i zwalcza bakterie. Wspomaga żołądek i reguluje przemianę materii.

12. Jabłka

Wspomagają detoksykację wątroby. Znajdziemy w nich błonnik rozpuszczalny – pektynę – która korzystnie wpływa na usuwanie metali ciężkich i szkodliwych dodatków do żywności. Duża ilość błonnika zawartego w jabłkach pobudza pracę jelit i wspomaga trawienie. Połączenie w jabłkach witaminy C z kwercetyną (barwnikiem roślinnym) czyni z tych owoców łowców wolnych rodników.

13. Kapusta

Ma niezwykłe właściwości oczyszczające ze wszelkich szkodliwych substancji (w tym pozostałości leków bądź pestycydów). Oczyszcza cały organizm i skórę. Siarka zawarta w kapuście jest niezastąpiona w rozkładzie chemikaliów w organizmie. Na silnie odtruwające właściwości kapusty wpływa też glutation (patrz przy awokado). Kapusta reguluje pracę układu trawiennego i perystaltykę jelit.

14. Karczochy

Wspomagają wątrobę, regenerację jej komórek oraz jej działanie odtruwające. Wątroba wpływa zarówno na sprawną eliminację toksyn z organizmu jak i wykorzystanie składników odżywczych. Duża jest tu rola żółci, która wspomaga trawienie poprzez swój udział w rozkładzie tłuszczów i wpływ na przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Substancje gorzkie jakie znajdziemy w karczochach pobudzają wątrobę do produkcji żółci. Karczochy ułatwiają trawienie.

15. Kolendra

Wspomaga usuwanie metali ciężkich i eliminację toksyn z narządów. Działa antygrzybiczo.

16. Koper włoski (fenkuł)

Doskonale wpływa na trawienie. Pobudza pracę jelit i żołądka. Wykazuje także działanie przeciwgrzybicze. Dobrze oczyszcza z toksyn.

17. Kurkuma

Niezwykle korzystna dla wątroby i procesów trawienia. Reguluje wydzielanie żółci, wzmacnia żołądek i system trawienny oraz oczyszcza krew.

18. Natka pietruszki

Ma działanie ochronne dla nerek i pęcherza moczowego. Działa moczopędnie i zawiera wiele przeciwutleniaczy korzystnych dla oczyszczania krwi. Oczyszcza wątrobę i ułatwia usuwanie metali ciężkich. 

19. Oliwa z oliwek

Wraz z sokiem z cytryny ogromnie wspomaga oczyszczanie wątroby. Reguluje procesy trawienne i ma działanie oczyszczające. 

20. Pestki słonecznika

Działają odtruwająco na wątrobę. Wspomagają usuwanie metali ciężkich i skutecznie eliminują toksyny.

21. Sezam

Pomaga usuwać z organizmu metale ciężkie. Wzmacnia wątrobę, nerki i pracę jelit. Wspomaga trawienie, wspiera oczyszczanie układu pokarmowego (wiąże szkodliwe składniki w układzie pokarmowym, które następnie są wydalane). Przeciwdziała pasożytom i odtruwa.

22. Siemię lniane

Wiąże toksyny, dzięki czemu pomaga wydalać je z przewodu pokarmowego. Poprawia funkcję wątroby, nerek i hamuje wchłanianie toksyn. Wspomaga usuwanie metali ciężkich.

23. Szparagi

Zawierają dużo błonnika i pobudzają do pracy jelita. Są moczopędne i wspomagają wypłukiwanie z organizmu szkodliwych substancji. Dodatkowo chronią komórki wątroby przed toksynami, wspomagają pracę nerek i przyspieszają drenaż limfatyczny. Szparagi zawdzięczają też właściwości odtruwające glutationowi (patrz przy awokado).

24. Trawy (młody jęczmień, trawa pszeniczna)

Odtruwają i wspomagają pracę wątroby. Stymulują metabolizm i oczyszczają układ pokarmowy. Zawierają dużo chlorofilu, który wspomaga usuwanie toksyn wszelkiego rodzaju, w tym także metali ciężkich.

25. Żurawina

Ma działanie oczyszczające na drogi moczowe. Usprawnia przepływ limfy.Aby detoksykacja przebiegała sprawnie konieczne jest wypijanie 1,5-2 litrów wody na dzień. I oczywiście zaczynanie dnia od szklanki – dwóch wody z dodatkiem soku z cytryny (1/8 cytryny na szklankę).
O znaczeniu nawadniania pisałam tutaj:
http://alkalicznystylzycia.blogspot.com/2014/10/woda-alkaliczna-optymalne-nawadnianie.html#more

Podsumowując: Pamiętajmy o produktach mających wyjątkowe właściwości oczyszczające komponując swoje menu… pijmy 1,5-2 litry wody na dzień… i cieszmy się energią jaką daje ciało, z którego toksyny są sprawnie usuwane.
Nadmiar kwasów, niedobór żywności alkalicznej, brak detoksu i dbania na co dzień o sprawne oczyszczanie ciała – to źródło przewlekłego zmęczenia, złego samopoczucia, niskiej energii i wielu innych objawów charakterystycznych dla zakwaszenia środowiska wewnętrznego komórek z powodu nadmiaru toksyn.

Przepis na idealny latem napój detoksykujący tutaj:
http://alkaliczmi.cluster003.ovh.net/index.php/2014/08/05/napoj-detoksykujacy/

Inne najbardziej wartościowe dla zdrowia produkty, co jeść, a czego unikać oraz pozostałe wskazówki ważne dla zachowania równowagi pH, zdrowia i urody w książce Alkaliczny styl życia

Emotikon wiNadmiar kwasów, niedobór żywności alkalicznej, brak detoksu i dbania na co dzień o korzystanie z produktów wspomagających oczyszczanie – to źródło przewlekłego zmęczenia, złego samopoczucia, niskiej energii i wielu innych.Inne najbardziej wartościowe dla zdrowia produkty, co jeść czego unikać oraz pozostałe wskazówki ważne dla zachowania równowagi pH, zdrowia i urody w książce Alkaliczny styl życia.

Blog alkaliczny styl życia nie jest jedną z tysięcy stron informacyjnych. Przeciwnie. To blog, na którym w oparciu o współczesną wiedzę, badania, analizy stylu życia ludzi żyjących w najwyższej formie oraz liczne osobiste doświadczenia i przemyślenia autorki, powstają treści użyteczne i praktyczne. Ich wdrażanie daje szybkie efekty. To potrzeba czasów i każdego z nas by cieszyć się ładnym wyglądem, szczupłą sylwetką, dobrą formą i zdrowie.