Kleik ryżowy

Kilka miesięcy temu, zabrałam córkę z obozu, słaniającą się na nogach, po kilkugodzinnym nie wychodzeniu z łazienki (silne wymioty i biegunka). Kiedy dotarłyśmy do domu, w butach, w ubraniu legła na łóżku kompletnie bez sił. Natychmiast zaczęłam podawać jej elektrolity (objawy wskazywały na odwodnienie) oraz węgiel. Nastawiłam też kleik ryżowy, który dostała (z odrobiną masła i soli do smaku), kiedy mogła już coś przełknąć.

Następnego dnia rano usłyszałam “mamuś, uratowałaś mnie, bo wszyscy moi znajomi wylądowali w szpitalu pod kroplówką”. Okazało się, że na obozie zapanował wirus, który objawiał się silnymi wymiotami i biegunką.

Zwykle w chorobie, nie jesteśmy głodni i jest to ogromna mądrość organizmu. Nie należy się więc zmuszać do jedzenia, bo tym sposobem organizm ma więcej sił do walki z wirusem, infekcją itp., nie zużywając ich na trawienie.

A kiedy poczujemy pierwszą ochotę na jedzenie – powinno być to coś pożywnego i lekkostrawnego. Taki właśnie jest kleik ryżowy.

Kleik był jedynym pożywieniem przez cały następny dzień mojej córki. Ostatnio i mi udało się złapać jednodniowego wirusa. Oczywiście nagotowałam kleiku, poza którym, nic więcej nie jadłam (dzięki temu, miałam okazję go zrobić i wkleić przepis). Polecam, choć mam nadzieję, nie będziecie mieć zbyt często okazji aby go stosować.

Kleik jest prawie bez smaku, dlatego ja, już na talerzu, dodaję do niego odrobinę masła i soli.

Sposób przygotowania:

  • Ryż biały lub pełnoziarnisty wymieszać w dużym garnku z zimną wodą w proporcji 1:10 (na 1 szklankę ryżu, 10 szklanek wody).
  • Zagotować, przykryć, zmniejszyć gaz i gotować bardzo powoli, przez około 4 godziny.
Duży garnek jest istotny, ponieważ ryż pieni się i z małego zwyczajnie by kipiał. Czasami niezastąpiony!!!

[mc4wp_form id=”126″]

Moje książki w księgarni (duży rabat):