Jak oczyścić organizm z toksyn czyli postanowić i wykonać?

Masz zapewne wiele spraw na głowie – życie rodzinne, pracę, bieżące problemy, dzieci, nieoczekiwane zawirowania. Chcesz przeprowadzić odkwaszanie i detoks, decydujesz się, ale potem w ostatniej chwili wycofujesz stwierdzając, że to nie jest dobry moment.

Z doświadczenia wiem, że optymalnego momentu nigdy nie będzie. I nie warto odkładać odkwaszenia i oczyszczenia ciała na potem. Zwłaszcza, że kiedy go zrobimy, wszystkie inne sprawy staną się łatwiejsze, a my dostaniemy ogromny zastrzyk energii i powera.

jak przygotować się do detoksu

Co zrobić by zrealizować podjętą decyzję? Jakie przygotowania wcześniej nas wspomogą? Jak ułatwić sobie wytrwanie w decyzji? – Czyli  jak przygotować się do detoksu?

 

1. Wpisz znacznie wcześniej datę do kalendarza.

 
Tak jak planujesz urlop, wyjazd czy organizację świąt, tak zaplanuj czas na detoks. Niech ta data będzie niepodważalna (o ile nie wydarzy się coś takiego jak choroba czy przymusowy wyjazd związany z pracą).

2. Pozałatwiaj zaległe sprawy.

Wiele osób takie ma. Zaprzątają myśli i absorbują. Ustalenie daty detoksu wcześniej daje nam czas na uporanie się z zaległościami. Nie odkładaj ich. Będzie korzyść w postaci pozałatwiania różnych rzeczy (i oddech oraz zadowolenie), ale też zwolni się przestrzeń mentalna. To ważne by nie mieć żadnych ogonów, choćby była to tak prosta sprawa jak wyrobienie paszportu, którego termin niebawem się kończy.

3. Zrób wcześniej dokładne porządki.

Wysprzątaj mieszkanie jak przed świętami. Uporządkuj szafę pozbywając się niepotrzebnych rzeczy. Wypierz wszystko, zmień pościel itp. Niech będzie czyściutko, pachnąco i świeżo.
Czysta przestrzeń będzie sprzyjała oczyszczaniu i dobremu nastawieniu. Detoks to wspaniała okazja by zrobić porządki typu “wiosenne” czyli gruntowne. Detoks też jest czasem szczególnym i osobiście traktuję go odświętnie.

4. Przygotuj wcześniej 2 listy zakupów.

W tygodniu poprzedzającym detoks przygotuj listę zakupów jakie możesz zrobić wcześniej i drugą listę produktów, które muszą być kupione świeże (w ostatniej chwili). Przemyśl posiłki gotowane na 4 pierwsze dni. To wystarczy by poczuć się pewnie i swobodnie, bo potem będzie już z górki.
Do sklepu wybierz się z gotową listą.
Dla osób, które gotują w domu także dla innych – jeśli masz domowników, którzy nie uczestniczą w detoksie – uwzględnij dla nich uzupełnienie Twoich dań z detoksu o coś prostego jak drób z grilla, czy kaszę do Twojego gotowanego leczo itp. (tak, by nadmiernie się nie obciążać dodatkową pracą) – i zrób pod tym kątem zakupy. Jeśli można, to z zapasem, by więcej, w trakcie oczyszczania, nie zaprzątać już sobie tym głowy. Albo przynajmniej na pierwszy tydzień, a w drugim rzucie na kolejny.

5. Tydzień przed detoksem odstaw:

  • wszelkiego rodzaju jedzenie typu fast food
  • białko zwierzęce (mięso, wędliny, sery)
  • wszelkiego rodzaju żywność gotową z torebek, puszek (zupki, sosy, dressingi itp.)
Zwiększ także ilość wypijanej wody (chyba, że ktoś na co dzień pije wystarczająco dużo, choć to rzadko się zdarza).
Pozwoli to opróżnić dobrze jelita i zniweluje dolegliwości jakie mogą się pojawiać w pierwszych 4ch dniach.

6. Miej świadomość, że to jest Twój czas.

To znaczy, że jest to czas dla Ciebie. Robisz dla siebie coś wyjątkowo dobrego choć w efekcie korzystają na tym także inni.

7. Pamiętaj też, że DETOKS i ODKWASZANIE = normalne życie, tyle, że z innym rodzajem jedzenia.

Nie trzeba rezygnować ze sportu, który zwyczajowo uprawiamy, ani z innych aktywności naszego codziennego życia. ALE:

8. Przygotuj się na to, by zrezygnować z przymusów dnia codziennego i z tego co nie jest niezbędne.

Ze spotkań i kontaktów, które mogą poczekać. Z rozmów telefonicznych poza tymi zawodowymi. Z gazet, telewizji i internetu (poza naszą grupa wsparcia na ODNOWIE). Ze spraw, które nie wymagają natychmiastowego załatwienia.
Znajdziesz wtedy czas i przestrzeń na lepsze zaopiekowanie się sobą, na kontakt ze swoim wnętrzem, Na celebrowanie swojego czasu.  W ZAMIAN ZA TO:

9. Zaplanuj wcześniej kilka przyjemności z jakich możesz korzystać w trakcie detoksu.

Np. więcej spacerów (detoks wiosenny bardzo temu sprzyja), rozkoszowanie się muzyką, książką, którą od dawna masz ochotę przeczytać, poświęcenie więcej czasu swojej pasji bądź hobby, automasaż pod prysznicem, a może zabiegi z wodą czy wyjście do sauny, na basen itp. Być może też więcej czasu na zwykłe poleniuchowanie lub sen (choć często w detoksie wiele osób zaczyna potrzebować mniej snu).
Niech to będzie lista takich rzeczy, na które masz ochotę, które sprawiają przyjemność, które kojarzą się ze specjalnym czasem i relaksem.

10. Pamiętaj dlaczego to robisz.

Robisz to dla siebie. I korzyści jakich doświadczysz będą, przede wszystkim, Twoimi korzyściami. Nie tylko te doświadczane i widoczne na zewnątrz (zapewne spotkasz się z wieloma komplementami i zaciekawieniem co robisz, choćby od osób w pracy). Ale też wiele korzyści wewnątrz ciała. Choć w gruncie rzeczy to co wewnątrz nas, to na zewnątrz.

Miej te korzyści (to co dla Ciebie jest najważniejsze) w głowie. Odmładzasz swoje ciało operacją bez skalpela i tego nie zastąpi nic – ani pobyt w spa, ani urlop, ani żadne zabiegi kosmetyczne czy jakiekolwiek pigułki.

Nie ma nic lepszego, co możemy zrobić dla siebie – zwłaszcza wiosną. Po wiośnie pojawia się obfitość witamin i minerałów z sezonowych warzyw i owoców. Twój organizm będzie czerpał garściami. Dodatkowo wzmocni się poczucie sprawczości, koncentracja, siła wewnętrzna i wiele innych.

Więc nie bój się, a zrób to. Lub zróbmy to razem :). 

Wyżej wymienione punkty sama stosuję. Dzięki nim, detoks jest to zawsze taki szczególny czas. Przyjemny, wyciszający, lekki. Najbliższy wspólny wirtualny detoks w wydarzeniach na Facebooku tutaj.

 

[mc4wp_form id=”126″] 

Moje książki w księgarni (duży rabat):