Nasiona – niezbędne w kuchni każdego, kto chce dbać o zdrowie, dobrą formę, sprawny umysł czy szczupłą sylwetkę.
Nasiona to zarodki roślin, z których powstaje roślina. Skoncentrowane są w nich duże ilości witamin, minerałów, białek oraz enzymów. Są niezwykle pożywne, sycące i dodają energii. To jeden z najbardziej cennych pokarmów (super food).
Z nasion powstają cenne oleje roślinne (tłoczone na zimno).
Nasiona, które można przechowywać, najlepiej mieć stale w zapasie i korzystać z nich na zmianę codziennie. Najcenniejsze jest jedzenie nasion na surowo.
Bardzo wartościowe jest także wcześniejsze namoczenie niektórych nasion (pestki dyni, słonecznika, nasiona sezamu). Najwygodniej jest zalać je na noc wodą (w ilości podwójnej ich objętości). Moczenie powoduje uaktywnienie cennych enzymów i sprawia, że nasiona są łatwo strawne a składniki odżywcze z nich pochodzące lepiej przyswajalne.
Nasionami możemy posypywać dania, zupy, kanapki, dodawać je do koktajli, wzbogacać smak sałatek lub po prostu zjadać je jako zdrowe przekąski.
Poniżej zestaw najbardziej cennych – mój ulubiony.
Nasiona granatu
Pestki dyni
Pestki słonecznika
Sezam
Siemię lniane
Zawiera dużo kwasów omega-3, witaminę E, lecytynę, cynk, flawonoidy, fitoestrogeny i błonnik.
Siemię wykazuje właściwości lecznicze, podnosi sprawność działania układu immunologicznego i chroni przed nowotworami oraz miażdżycą. Obniża poziom cholesterolu i poziom cukru. Działa osłaniająco na śluzówkę jelit oraz regenerująco na bony przewodu pokarmowego. Działa przeciwzapalnie. Odmładza ciało, regeneruje skórę i przyczynia sie do jej dobrego nawilżenia. Doskonale też wpływa na tkankę łączną, włosy i paznokcie. Wspomaga odchudzanie. Ze względu na zawartość fitoestrogenów łagodzi objawy pms i menopauzy.
Nasiona chia
Wspomagają utratę wagi. Chronią przed chorobami serca, rakiem i cukrzycą. Korzystnie działają na stawy, wzmacniają zęby i kości. Wspomagają pamięć i koncentrację (korzystne dla osób pracujących umysłowo). Łagodzą depresję i wspomagają układ nerwowy. Obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów. Normalizują ciśnienie krwi i poziom cukru. Wspomagają trawienie i perystaltykę jelit. Są bardzo dobrym źródłem energii. Nasiona chia są mocno higroskopijne i nim ich użyjemy powinny być namoczone na 10 minut w wodzie (w proporcji ok. 9:1 czyli na 9 porcji wody, 1 porcja nasion chia). Zaleca się spożywanie maksymalnie do 3ch łyżeczek nasion chia dziennie.
Nasiona chia atrakcyjnie wyglądają w deserach. Przykład takiego deseru tutaj.
Nasiona winogron
Wspomagają serce i układ krążenia. Chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Przeciwdziałają nowotworom jak również zwalczają komórki nowotworowe. Normalizują ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Przeciwdziałają stanom zapalnym. Pestki korzystnie też wpływają na perystaltykę jelit.
Nigdy bym się nie spodziewała, że nasiona winogron mają tyle dobrych i wartościowych właściwości. A ja bardzo lubię winogron 🙂
No to na zdrowie Monika 🙂
Też lubię
Swego czasu robiłem mączkę z pestek granatu :-P.
Czy podprażenie na suchej patelni nasion (dyni czy słonecznika) nie wypływa negatywnie na ich właściwości?
Oczywiście działanie temperaturą nie jest takie korzystne, zwłaszcza ze względu na tłuszcze. Ale za to są pyszne.
Nasiona Chia – pychota zwłaszcza jako pudding z mlekiem kokosowym i owocami! Samo zdrowie. Ja ostatnio kupiłam takie http://zdrowazywnosc24.pl/BIO-PLANET-bio-nasiona-CHIA-400g i jestem bardzo zadowolona.
Witam,
z całego serca mogę polecić nasiona chia. Spożywam regularnie i naprawdę czuć efekty 🙂
Pozdrawiam.
Polecam nasiona chia, siemię lniane i pestki granatu. A pudding z mlekiem kokosowym jest naprawdę pyszny.