Nim zdecydowałam się na napisanie tego posta, konsultowałam się z lekarzem, do którego mam zaufanie, czy aby na pewno Candida test możemy wykorzystać by zweryfikować obecność grzybów Candida (odmiana drożdży) w organizmie. Odpowiedź była jednoznaczna – TAK. Ale jak to z „domowymi” metodami diagnostycznymi bywa, nie zawsze test musi pokazać czy grzyby mamy czy nie.

Jednak na pierwszy rzut, kiedy mamy podejrzenia, że możemy mieć przerost grzybów – na pewno warto właśnie taki test zrobić. Piszę przerost, ponieważ pewna ich ilość jest dla organizmu naturalna, a problem zaczyna się gdy Candida zbyt mocno się rozrasta i zmienia tym samym w niebezpieczny dla nas grzyb.

Warto też zwrócić uwagę na swoje samopoczucie i dolegliwości. Bo jeśli coś jest z nami nie tak, choć różne wyniki badań laboratoryjnych mieszczą się w normie, być może przyczyną szeregu dyskomfortów jakich doświadczamy są grzyby.

Tym bardziej, że problem ten dotyczy znacznej części społeczeństwa. Nie jest to dziwne zważywszy na zakwaszającą dietę „nowoczesnego” człowieka, pełną cukru (nie tylko w postaci słodyczy, ale też powszechnie obecnego w produktach wysoko przetworzonych) i wyrobów z białej mąki. One są znakomitą pożywką dla Candidy i tworzą sprzyjające środowisko jej rozrostu.

Co jeszcze wpływa na rozrost grzybów Candida

Na rozrost Candidy mają także wpływ: stosowanie antybiotyków, które niszczą florę bakteryjną jelit (w tym bakterie chroniące nas przed grzybami), stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych czy zażywanie leków steroidowych. Dodatkowo stres, brak odpowiedniej ilości snu, częste spożywanie białka zwierzęcego z hodowli przemysłowych, zawierającego antybiotyki, sterydy i hormony, niewiele zielonych warzyw, osłabiony układ immunologiczny jeszcze bardziej zwiększają prawdopodobieństwo grzybicy.

Takie czynniki powodują, że większość ludzi ma zakwaszone środowisko wewnętrzne, zanieczyszczone i w kiepskim stanie jelita, a to sprzyja rozwojowi grzybów.

Koło robi się błędne bo grzyby, poprzez wydalanie toksycznych produktów przemiany materii wpływają na zakwaszenie, a zakwaszenie źle wpływa na stan naszych jelit i sprzyja ich dalszemu rozwojowi.
Grzyby wpływają też na nieszczelność jelit co powoduje przedostawanie się toksyn i pasożytów do całego organizmu.
Przerost grzybów Candida to choroba zwaną kandydozą.

Candida test – domowy test na kandydozę

1. Idąc spać postaw przy łóżku szklankę czystej wody.
2. Od razu po obudzeniu pierwszą ślinę wypluj do szklanki (zanim zrobisz cokolwiek innego).
3. Sprawdź co widzisz po 15, 30, 45 i 60 minutach.

Zdrowa ślina powinna pozostać na powierzchni wody i stopniowo się w niej „rozpuścić” nie tworząc żadnych smug, zawiesiny, plamek itp. Może się jedynie pojawić kilka pęcherzyków powietrza.

Jeśli natomiast zauważysz poniższe cechy:
– smugi lub delikatne odnogi „zwisające w dół
– mgiełkę, chmurkę lub plamki zawieszone w wodzie i stopniowo opadające w dół
– osad na dnie szklanki (chmurka, mgiełka śliny)
z dużym prawdopodobieństwem masz rozrost Candidy. Przy czym kiedy Candida jest przerośnięta, to w szklance naprawdę potrafią tworzyć się całe kolonie. Kiedy mamy kandydozę, ślina po nocy ma inną konsystencję, jest bardziej gęsta aniżeli ślina zdrowego człowieka. Candida test nie jest jednak metodą dokładną. Ślina w ogóle jest gęsta po nocy, samo więc stworzenie chmurki na dnie szklanki nie musi oznaczać przerostu grzybów.

 

Jak sobie poradzić z Candidą

Podstawą oczyszczenia organizmu z grzybów i stworzenia środowiska, które nie sprzyja ich namnażaniu jest odżywianie, wzmocnienie systemu immunologicznego, oczyszczenie układu pokarmowego i odbudowa środowiska flory bakteryjnej jelit.

Zasady odżywiania:
1. Nie muszę chyba podkreślać, że powinno to być odżywianie w przeważającej części produktami alkalizującymi, a najlepiej po prostu zastosować opisywaną przeze mnie zasadę 80/20 (w tym wypadku NIE 70/30), czyli 80% produktów zasadotwórczych i 20% zakwaszających.
Z tym, że zakwaszające pokarmy zawierające białą mąkę, cukier, mleko i nabiał typu sery pleśniowe, topione, żółte, jogurty smakowe oraz drożdże trzeba wyeliminować całkowicie. One bowiem są pożywką dla drożdży.

2. W niewielkich ilościach można spożywać produkty naturalne typu kefir, maślanka, jogurt oraz ser biały kozi, owczy lub ewentualnie krowi.

3. Eliminacja żywności wysoko-przetworzonej, napojów kolorowych, soków z kartonów.

4. Spożywanie dużej ilości zielonych części roślin.

5. Zdecydowane ograniczenie, a w początkowym etapie leczenia nawet eliminacja słodkich owoców (wszystkie owoce poza tymi, które są na liście zasadotwórczych).

6. Dbanie o dostarczanie NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe).

7. Łączenie pokarmów sprzyjające optymalnemu trawieniu. W skrócie białka + warzywa lub węglowodany złożone (w postaci jak najmniej przetworzonej) + warzywa.

8. Dobre nawadnianie organizmu wodą o pH alkalicznym, sprzyjające eliminacji kwasów, toksyn, szkodliwych produktów metabolizmu.

Wszystkie powyższe aspekty, listy produktów zasado- i kwasotwórczych, szczegóły dotyczące połączeń żywności sprzyjających trawieniu, produkty na liście żywności wysoko-przetworzonej i inne, służące dobrej kondycji układu trawiennego zasady opisywałam szczegółowo w książce „Alkaliczny styl życia”. Jak wspomniałam w pkt. 1, w przypadku kandydozy, trzeba zastosować proporcje jak przy odkwaszaniu organizmu (zasada 80/20).

9. Wskazane jest też przeprowadzenie DETOKSU, w trakcie którego m.in. odbudowywana jest flora bakteryjna jelit.

10. Suplementacja.
Likwidacji kandydozy sprzyja suplementacja ziołami i preparatami blokującymi namnażanie się grzyba, wspomagającymi trawienie i odbudowę flory bakteryjnej jelit, grzybobójczymi oraz czasowe uzupełnianie kwasów omega-3, witamin, makro i mikroelementów przyspieszające regenerację układu odpornościowego i odżywienie organizmu, które przy kandydozie jest na bardzo kiepskim poziomie.

 

Dlaczego tak ważne jest by pozbyć się kandydozy

Życie z przerośniętym grzybem znacznie obniża swą jakość, ponieważ może mu towarzyszyć szereg dolegliwości, w tym objawy przewlekłego zmęczenia, bóle stawów, mięśni, głowy, migreny, alergie, nerwowość, niepokój, drażliwość, apatia, torbiele, podrażnienia skóry, kłopoty ze snem, zmęczenie i osłabienie organizmu, kiepska koncentracja i pamięć, endometrioza u kobiet, nasilone objawy pms, brak popędu płciowego, impotencja, różnorodne infekcje grzybicze, problemy trawienne i wiele innych.

Właściwie jeśli mamy przerost Candidy to też mamy szanse na różnego typu dolegliwości jakie związane są z zakwaszeniem organizmu bo to w środowisku, gdzie równowaga pH jest zaburzona, grzyb się świetnie rozwija.
Kandydoza prowadzi do złego odżywienia organizmu bowiem zaburzone są procesy trawienne, procesy wchłaniania składników odżywczych i procesy wydalania z organizmu toksyn.

Przywracając równowagę w organizmie i eliminując Candidę, wszelkie wyżej wymienione dolegliwości najczęściej ustępują lub znacznie się zmniejszają (o ile nie ma innych czynników zaburzających, jak np. pasożyty, które są bodajże jeszcze bardziej powszechne aniżeli Candida).

Zadbanie o gruntowny detoks organizmu, obejmujący też eliminację Candidy (jeśli mamy), pasożytów, złogów z jelita cienkiego, metali ciężkich – jest najważniejszym krokiem na drodze zmian i dbania o swoje samopoczucie.  Jeśli bowiem w jelitach i całym układzie pokarmowym nie ma porządku – odczuje to cały organizm.
Najczęściej, o ile jesteśmy względnie zdrowi, odpowiednie nawodnienie, przywrócenie porządku w układzie pokarmowym i usprawnienie jego działania, a następnie odżywienie organizmu – powoduje, że złe samopoczucie, różne dolegliwości i niedomagania, a nawet alergie – po prostu znikają.

POLECAM więc gruntowne porządki, wspólny detoks jaki organizuję 2 razy w roku wirtualnie na Facebooku i specjalistyczne detoksy nastawione na eliminację grzybów, pasożytów i głęboko umiejscowionych złogów każdemu, kto chce czuć się lepiej, wyglądać młodziej i zachować zdrowie fizyczne i umysłowe oraz szczupłą sylwetkę.

Wstępne informacje o detoksie specjalistycznym znajdziesz w zakładce na menu głównym tutaj:
https://alkalicznystylzycia.com/detoks/program-detoksu-zogi-pasozyty

 

[mc4wp_form id=”126″] 

Moje książki w księgarni (duży rabat):