Jak sprawdzić czy oczyszczanie jelit jest prawidłowe

utworzone przez | 23 listopada 2017 | ZDROWE CIAŁO | 4 Komentarze

Jeśli nasze procesy trawienne zachodzą prawidłowo, a jelita pracują optymalnie – oczyszczanie jelit powinno przebiegać codziennie i bez zakłóceń.

Kiedy praca jelit jest zaburzona, organizm nie może w pełni czerpać z pożywienia. To jedna z podstaw zdrowia. Od układu trawiennego zaczyna się nasze dobre samopoczucie fizyczne, nasza odporność, nasz nastrój, wygląd naszej skóry itp.

Jeśli cokolwiek nie tak przebiega w naszym układzie trawiennym, jeśli daje on jakiekolwiek objawy dyskomfortu, to trzeba się tym zająć, bo inaczej każde podejmowane dla zdrowia działanie nie spełni swojego zadania i nie będziemy mieli takich efektów jakich oczekujemy.

W swojej pracy obserwuję bardzo wiele problemów z układem trawiennym. Przyczyna na pewno jest złożona (dodatki do żywności, niewłaściwe proporcje składników odżywczych, już zaburzony mikrobiom, przeładowana glutenem współczesna pszenica, której w diecie przeciętnej osoby jest sporo, korzystanie z różnorodnych chemicznych pigułek, za dużo cukru, za mało błonnika, żywność pozbawiona enzymów, odwodnienie komórek, wystarczające odstępy między kolejnymi posiłkami, tempo życia, stres, jedzenie w pośpiechu, zaburzenie rytmu biologicznego itd.) więc i rozwiązanie nie może być oparte o jakąś jedną miksturę, tabletkę czy zioła. Przywrócenie równowagi wymaga czasu, tak jak czasu wymagało jej zaburzenie. Wymaga też szeregu kompleksowych działań związanych ze stylem życia i najlepiej wdrożonych raz na zawsze a nie jako tymczasowa kuracja czy dieta.

Nieprawidłowości w układzie trawiennym są różne. Jedną z nich, bardzo ważną jest oczyszczanie jelit, które pokazuje nam czy funkcjonują one prawidłowo.

Oczyszczanie jelit z resztek wpływa na środowisko mikrobiomu. Jeśli nie przebiega sprawnie skład flory jelitowej zostaje zaburzony, a to ma dalsze konsekwencje. Jakie między innymi znaczenie ma flora jelitowa pisałam tutaj:

ZDROWE JELITA – flora jelitowa, zdrowy układ pokarmowy.

 

Jak wykonać test* sprawdzający czy u nas oczyszczanie jelit przebiega prawidłowo

Warto może podkreślić, że proces oczyszczania jelit informuje nas nie tylko o prawidłowości perystaltyki. Ponieważ jeśli perystaltyka jest zaburzona to jest dla nas sygnał, że przede wszystkim nie odżywiamy się zgodnie z potrzebami naszego organizmu ani w sposób, który nam służy. Że z tego mogą wynikać inne dolegliwości, które być może odczuwamy.

Test oczywiście jest sprawdzony. Jego źródło podaję na końcu. Określony jest tam jako próba szpinakowa.

Przebieg testu

Potrzebny jest spokojny dzień. Najlepiej niech to będzie dzień wolny od pracy.

 1. Z rana na śniadanie zjadamy czerstwe białe bułki (najlepiej zakupione poprzedniego dnia). Bułki jemy wyłącznie z masłem i miodem. Takie śniadanie trzeba zjeść pomiędzy godziną 7 a 9.
 2. Na obiad, który jemy pomiędzy godziną 13 a 15 zjadamy dużą porcję gotowanego szpinaku. Szpinak ma być podstawą obiadu. Proponuję aby szpinak podgotować na parze, albo lekko poddusić na patelni z dodatkiem oliwy, soli, pieprzu, ząbkiem zmiażdżonego czosnku. Do szpinaku jemy sałatkę zrobioną z zielonej sałaty, awokado, oliwy z oliwek, soli i ewentualnie innych przypraw.
 3. Kolacja jest taka sama jak śniadanie. Zjadamy ją pomiędzy godziną 17 a 19.

To wszystko. Oczywiście przy wypróżnieniu następnego dnia trzeba zwrócić uwagę jak wygląda stolec. Jego część o zabarwieniu szpinaku ma być wyraźnie oddzielona od pozostałych części ze śniadania i kolacji.

Najlepiej kiedy wypróżnienie jest z rana bo to również świadczy o prawidłowej pracy naszych jelit.

Co jeśli oczyszczanie jelit nie jest prawidłowe

Warto wtedy przede wszystkim jelita oczyścić 

Bo być może w ich zakamarkach znajdują się zasklepione resztki, które blokują ich pracę. Różne rzeczy już widziałam podczas prowadzenia programów detoksu gruntownego i niejednokrotnie zdziwiona byłam tym co w jelitach się znajdowało. Nie mam na to badań, bo nie prowadzę pracy naukowej (a szkoda bo byłoby to warte zbadania), ale z doświadczeń i obserwacji wiem, że osoby, u których pojawiało się najwięcej różnorodnych szlak kałowych (czasem też pasożyty) miały największe problemy z samopoczuciem, wyglądem, dolegliwościami, trawieniem itd.

Jeśli problemy związane są z zatwardzeniem

To na początek proponuję zacząć od codziennego wypijania na czczo 640 ml ciepłej wody (najlepiej takiej, która dzięki swoim parametrom fizycznym jest gotowa do przyswojenia przez organizm). Wodę trzeba popijać małymi łyczkami, a nie tak zwanym „jednym duszkiem”. Można więc to zrobić krzątając się przy porannej toalecie czy innych czynnościach zanim zasiądziemy do śniadania.

Sposób ten proponowałam już wielu osobom i okazał się skuteczny. Sposobu tego nie wymyśliłam. Na jednym z wykładów szkoleniowych poświęconych zdrowiu (uczestniczę w takich szkoleniach od czasu do czasu) rekomendowała go jedna pani doktor odwołując się do badania Japończyków. Sprawdzali oni u osób z problemami z porannym wypróżnieniem, stopniowo zwiększając ilość wypijanej przez nich na czczo wody, jaka jej ilość zadziała by pobudzić jelita do pracy.

Warto mieć świadomość, że woda jest nam potrzebna codziennie a jeśli pijamy jej zbyt mało, to zaspokajane są inne, ważniejsze potrzeby organizmu, a woda potrzebna do formowania stolca jest na szarym końcu. Innymi słowy zabraknie jej by odpowiednio uformować kupę i swobodnie się wypróżnić. Często to właśnie brak wody jest główną przyczyną zatwardzenia.

Co jeszcze trzeba zrobić?

 • Zadbać o odżywianie. To zbyt szeroki temat aby opisać go w jednym akapicie. Ale w wielu miejscach na blogu o tym piszę. Także w książkach. Dieta na pewno musi zawierać odpowiednią ilość błonnika. Czasem jeśli jedliśmy go za mało organizm musi się do niego przystosować i trwa to kilka tygodni.
 • Zadbać o florę jelit. Ten temat ściśle związany jest z odżywianiem, uzupełnianiem diety o probiotyki i prebiotyki zarówno z żywności jak i suplementów jeśli jest taka potrzeba. Jest też związany z oczyszczaniem. Nie tylko celową kuracją oczyszczającą jelita, ale też tym codziennym poprzez wypróżnienia. Dopóki ono nie będzie sprawne trudno będzie uzyskać pełne efekty. Jedno więc z drugim się wiąże. Dla flory ważne jest prawidłowe wypróżnianie, a ona z kolei wpływa też nie. Przywracanie równowagi tych procesów, jako że są one powiązane zachodzą więc stopniowo. Wraz z poprawą perystaltyki i usprawnieniem oczyszczania łatwiej będzie przywrócić fizjologiczne środowisko flory bakteryjnej jelit a im ono będzie bardziej prawidłowe, tym będzie to także wpływało na oczyszczanie jelit z resztek. Trzeba czasu i cierpliwości, ale koniecznie trzeba o to zadbać.
 • Zadbać o odpowiednie odstępy między posiłkami. Po pierwsze aby mieć miejsce na picie wody, co wymaga zachowania odstępów czasowych od jedzenia. Po drugie aby dawać jelitom i całemu układowi trawiennemu czas na „przerobienie” wszystkiego co zjedliśmy i w następstwie potem sprawne usunięcie resztek (produktów przemiany materii).
 • Dbać o atmosferę przy posiłku ponieważ układ nerwowy jest mocno powiązany z układem trawiennym i kiedy jesteśmy zdenerwowani, zestresowani ma to wpływ na przebieg procesów trawiennych. Zawsze powtarzam, że gdy jesteśmy zdenerwowani to lepiej posiłek odpuścić niż jeść go w takim stanie emocjonalnym. Wielu osobom organizm naturalnie sam to podpowiada, ponieważ powstaje uczucie ściśnięcia w żołądku” i nie mamy ochoty jeść.

*Źródło „Zdrowe jelita – zdrowy człowiek” dr med. Renata Collier, wyd. II, Warszawa 2004

Ściąga zdrowych zakupów

Wygodna, w tabelkach – ułatwi Ci dbanie o różnorodność i równowagę kwasowo-zasadową. Na zdrowie <3

 

Moje książki teraz jako ebooki w formacie pdf:

 

 
 

4 komentarze

 1. Aga

  Witam serdecznie, przy okazji tego postu chcialabym zadac pytanie. Mam Pani ksiazke „Alkaiczny styl zycia” oraz sledze Pani posty na stronie. Chcialabym w koncu od teorii przejsc do praktyki i przeprowadzic detoks. Jednak z racji posiadania kota w domu (oraz paru objawow ew. posiadania pasozytow w organizmie ), postanowilam przeprowadzic odrobaczanie (i u mnie i u kota w tym samym czasie ), i tu pojawia sie moje pytanie : co najpierw ?Odrobabaczanie czy detoks ?

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Aga jeśli odrobaczanie środkami medycznymi (od lekarza) to będą to środki chemiczne więc najpierw odrobaczanie a potem detoks. Jeśli inna metodą – taka jak np. w detoksie gruntownym to łączy się detoks razem z działaniami antypasożytniczymi.

   Odpowiedz
   • Aga

    Bardzo dziekuje za odpowiedz ! 🙂

    Odpowiedz
 2. Ridley

  Flora jelit to generalnie podstawa ich prawidlowego funkcjonowania, bo bez tego to jakbysmy sie nie starali zawsze cos pojdzie nie tak.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Mam na imię Beata. Jestem psychologiem holistycznym i terapeutką. Pasjonuję się zdrowym, świadomym życiem i rozwojem wewnętrznym i duchowym. A szczególnie zmianą emocji, przekonań i świadomości. Piszę o tym, co pomogło mi uwolnić ograniczenia, pokochać siebie, odzyskać sens i równowagę w życiu. Wierzę, że to pomoże też Tobie. Czytaj dalej moją historię

psycholog online
Kup przewodnik o oczyszczaniu