Zdrowe jelita

Każdy pewnie słyszał powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy. To jednak za mało bo jeszcze ważniejsze jest to, co przyswajamy.

Zdrowe jelita, o prawidłowej mikroflorze, z jednej strony odpowiadają za przyswajanie cennych składników odżywczych, z drugiej zaś za ochronę przed przenikaniem do naszej krwi substancji toksycznych. Dobrze przyswajane składniki mineralne i ochrona przed toksynami sprzyjają zachowaniu alkalicznego środowiska komórek. 

Skład flory bakteryjnej zależy przede wszystkim od tego, co jemy. Utrzymanie równowagi w odżywianiu według zasady równowagi pH 70/30 (75/25) czyli z udziałem 70-75% produktów o właściwościach zasadotwórczych bardzo sprzyja tworzeniu optymalnej flory bakteryjnej naszych jelit, bowiem karmiona ona jest przez błonnik roślinny i nieprzetworzone produkty roślinne. 

To ważna wzajemna zależność – alkaliczne odżywianie sprzyja utrzymaniu właściwej flory bakteryjnej, a ta sprzyja utrzymaniu alkalicznego środowiska komórek, przestrzeni międzykomórkowych, krwi, limfy. 

Bez zadbania o dobrą florę bakteryjną składniki mineralne z pożywienia nie będą dobrze przyswajane, za to toksyny zaczną się przedostawać do krwioobiegu (nieszczelność jelit). Jedno i drugie wpływa na zakwaszenie organizmu.

Jeśli chcemy odbudować swoje zdrowie, dobre samopoczucie i ładny wygląd najlepsze, co możemy zrobić na początku to zacząć od odbudowy mikroflory jelit.

Dobrym początkiem zadbania i jelita jest

detoks gruntowny lub

detoks warzywny (ten program detoksu wirtualnie robimy razem raz lub dwa razy w roku – wiosną i jesienią)

W trakcie tych programów jadamy dużo błonnika roślinnego ze świeżych warzyw, a dodatkowo kiszonki (probiotyki), których namnażanie stymulują prebiotyki (czosnek, cebula, por, cykoria, szparagi, pomidory). Połączenie probiotyków i prebiotyków jest najbardziej skutecznym sposobem odbudowy flory. Kolejnym krokiem jest oczywiście odżywianie zgodnie z zasadą 70/30 dbające na co dzień o nasz sprawny układ pokarmowy. 

Ważne jest też to, że tylko poprzez odpowiednie jedzenie możemy w pełni odbudować florę jelit. Szczepy bakterii, które zostały odkryte i występują w suplementach absolutnie nie są wystarczającą drogą, bo to zaledwie mała cząstka całości (w jelitach jest kilkaset, nie kilka gatunków mikroorganizmów). Poza tym każdy z nas ma inną florę (tylko niektóre szczepy pokrywają się u nas) i sensem jest jej dobudowa z naszych własnych zasobów. Jak zwykle sprawdzają się całości pokarmowe, czyli jedzenie „jedzenia”. I jak zwykle suplementy mogą być tylko dodatkiem, ale to też jest ważne bo zawierają one szczepy bakterii, których jest w naszych jelitach najwięcej. Odpowiednie pożywienie uzupełnione o suplementy wywoła namnażanie się kultur bakterii z naszej własnej flory (nawet, jeśli tej są pozostałości). Suplementy bywają absolutnie nieodzowne po kuracjach antybiotykami lub lekami sterydowymi.

Zadbanie na początku o jelita ma jeszcze jedno ogromne znaczenie. Często efektem tego jest samoregulacja organizmu. Kiedy nie przeszkadzamy swojemu ciału, to ono staje się samo dla siebie najlepszym lekarzem. 

Podsumowanie znaczenia prawidłowej mikroflory jelit:
– przeciwdziała rozwojowi bakterii chorobotwórczych i grzybów
– neutralizuje substancje rakotwórcze pochodzące z żywności
– jest ważna dla prawidłowych procesów trawienia
– wpływa na pełne wykorzystanie składników odżywczych z pożywienia
– chroni przed przedostaniem się do krwioobiegu substancji toksycznych
– wzmacnia naszą odporność
– ma udział w tworzeniu witamin
– chroni przed alergiami
– chroni przed tworzeniem stanów zapalnych, miażdżycą i cukrzycą
– wpływa na prawidłową perystaltykę jelit
– wpływa na wygląd skóry
Na zaburzenie flory bakteryjnej jelit wpływają:
– zbyt mała ilość naturalnych produktów roślinnych w codziennym menu
– za mało urozmaicone odżywianie
– duże spożycie cukru i tłuszczu w diecie
– choroby i przyjmowane leki
– środki przeczyszczające
– środki antykoncepcyjne
– długotrwały stres i zbyt silny jego poziom
– przerost grzyba Candida
– pasożyty