zakwas-buraczany1

Przepis:

  • 1 kg buraków
  • 6-8 ząbków czosnku
  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • 3 liście laurowe
  • 2-2,5 litra przegotowanej, letniej osolonej wody (solą himalajską lub morską – 1 łyżka na 1 litr wody. Dobra jest także ta gruba sól do przetworów)
  • 1 łyżeczka kminku
  • Korzeń chrzanu (niekoniecznie)
  • Kromka razowego chleba na zakwasie (jeśli nie jesteśmy pewni, że chleb jest na naturalnym zakwasie, nie dodajmy go. Zakwas bez chleba będzie się robił około 2-3ch dni dłużej i tyle. Można też, chcąc przyspieszyć kwaszenie, a nie mając pewności, co do chleba – dodać łyżkę soku z kiszonej kapusty lub ogórków)).

Buraki umyć i cienko obrać (młode lub nieduże buraki wystarczy wyszorować dobrze szczotką i tylko odciąć końce). Pokroić w plastry i ułożyć w naczyniu kamiennym, ceramicznym lub słoju.

Dodać przyprawy (można je ułożyć między burakami).

Zalać przygotowaną wodą tak, aby buraki były całkowicie przykryte.

Na wierzch położyć kromkę chleba.

Gdyby buraki wypływały można obciążyć (np. kubkiem z wodą, kamieniem. Ja nie obiciążam). Przykryć całość ściereczką lub pokrywką i odstawić na 5-7 dni w ciepłe miejsce.

Po 2ch dniach usunąć chleb i zebrać pianę używając drewnianej łyżki. Także w trakcie, jeśli będzie pojawiała się piana, bądź białe plamki, trzeba je zwyczajnie zebrać i wyrzucić.

Zakwas będzie gotowy, kiedy wyczujemy jego wyraźny kwaśny zapach. Wtedy go odcedzamy, przelewamy w butelki, bądź słoiki i wstawiamy do lodówki.

Wykorzystujemy zakwas do ugotowania barszczu lub po prostu pijemy 0,5-1 szklanki dziennie, między posiłkami. SAMO ZDROWIE!!!

Jak wykorzystać buraki z zakwasu tutaj:

Jak wykorzystać buraki z zakwasu?

Blog alkaliczny styl życia nie jest jedną z tysięcy stron informacyjnych. Przeciwnie. To blog, na którym w oparciu o współczesną wiedzę, badania, analizy stylu życia ludzi żyjących w najwyższej formie oraz liczne osobiste doświadczenia i przemyślenia autorki, powstają treści użyteczne i praktyczne. Ich wdrażanie daje szybkie efekty. To potrzeba czasów i każdego z nas by cieszyć się ładnym wyglądem, szczupłą sylwetką, dobrą formą i zdrowiem.