jak używac kurkumęWarto wiedzieć jak używać kurkumy, bo jej właściwości są imponujące.  Badania naukowców z Centrum Badań nad Rakiem w Houston dowodzą, że używanie 1/4 łyżeczki kurkumy dziennie, 8-krotnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc, 5-krotnie na raka piersi, 9-krotnie na raka okrężnicy.

To zasługa, zawartej w kurkumie kurkuminy, mającej silne właściwości przeciwzapalne. Chroni przed wieloma innymi chorobami, oczyszcza krew, sprzyja trawieniu i reguluje przemianę materii, pozytywnie wpływa na układ krwionośny oraz neurologiczny, jest silnym antyoksydantem i wspaniałym źródłem alkalicznych minerałów, ma właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Na temat działania kurkuminy znajdziemy wiele opracowań naukowych. Nic, tylko stosować ją w kuchni codziennie.

JAK UŻYWAĆ KURKUMY?

Różne źródła podają, że przyswajanie kurkumy zwiększa się w obecności pieprzu (i to aż kilka tysięcy razy). Tam więc, gdzie stosujemy kurkumę, stosujmy też szczyptę pieprzu.
Niech kurkuma stoi w kuchni pod ręką. Rzadko pojawia się w jakichkolwiek przepisach, ale osobiście dodaję kurkumę niemalże do wszystkiego i tak też polecam.

Czyli:

1. do każdej zupy
2. do gotowania ryżu, kaszy jaglanej lub innych kasz
3. do dipów i dressingów do sałat, sałatek na bazie oliwy, czy innego oleju
4. do potraw jednogarnkowych
5. do herbatki imbirowej lub zielonej
6. do omletów lub jajecznicy
7. do wszelkich wypieków
8. do smoothie, koktajli i soków warzywno-owocowych
9. do mleka owsianego, z migdałów i innych
10. do dań z fasolą, cieciorką itp.

Do zup, dań jednogarnkowych itp. można dodać do 1/4 łyżeczki kurkumy (nie wpłynie to na smak). Do innych w/w – szczyptę.  No i oczywiście szczyptę, lub więcej pieprzu.

STOSUJMY JĄ NA CO DZIEŃ. Efekty będą widoczne w obrazie parametrów krwi i odczuwalne w samopoczuciu.

KURKUMA DLA URODY

Polecam wypróbować maseczkę z kurkumą (uwaga na brudzenie ubrań, bo raczej się nie dopiorą!!):

2/3 łyżki gęstego, smarownego, naturalnego miodu wymieszać dobrze z 1/2 łyżeczki kurkumy (ja mieszam łyżeczką w ceramicznej miseczce). Mieszankę rozsmarować na buzi i pozostawić na 20-30 minut. Zmyć ciepłą wodą. Buzia będzie promienna. Wrażenie pozostaje takie, jakby cała skóra stała się świeża i oddychała każdym porem. Miód działa nawilżająco, oczyszczająco i antyseptycznie. Polecam. Skóra będzie piękna i elastyczna. Taką maseczkę można robić bardzo często. Będziecie zachwycone. Ale uwaga – czasami, niektóre osoby miód podrażnia. Więc jeśli robimy to pierwszy raz, warto skrócić czas np. do 5 minut i sprawdzić, czy miód nie jest “zbyt ostry” dla naszej cery.

Miodu nie może być zbyt dużo, aby nie spływał po twarzy. Można w takiej maseczce wykonywać normalnie wszelkie czynności.

 

[mc4wp_form id=”126″] 

Moje książki w księgarni (duży rabat):