Najwspanialsze wśród orzechów – MIGDAŁY. Zdecydowanie top produkt i najlepiej jadać je codziennie lub przynajmniej co drugi dzień.

Garstkę migdałów można potraktować jako posiłek/przekąskę między posiłkami głównymi. Są bardzo odżywcze. Mleko migdałowe i wartości migdałów porównywane są do wartości mleka matki. Dowolnie zmielone można stosować do posypywania porannej zupy. Można zrobić z nich mleko, czy śmietankę (pyszna do deserów), można po prostu schrupać.

Poniżej przepisy na mleko migdałowe i śmietankę migdałową do deserów.

MLEKO MIGDAŁOWE

1 szklanka migdałów

4 szklanki wody

Migdały zalać wrzątkiem i pozostawić na 10 minut. Następnie obrać ze skórki (skórka będzie łatwo schodziła).
Obrane migdały zalać 1,5 szklanki chłodnej wody i pozostawić na noc (na około 8 godzin). Rano całą zawartość przelać do blendera. Zmiksować przez ok. 1 minutę na najwyższych obrotach. Dodać pozostałą wodę (2,5 szklanki) i ponownie zblendować przez około 20 sekund. GOTOWE!

Niektórzy przecedzają jeszcze mleko przez gazę. Ja tego nie robię, bo mleka i tak używam do zup śniadaniowych, a poza tym to dodatkowa czynność.

Tak przygotowane mleko można trzymać w lodówce przez kilka dni (3-4). Jeśli mleka nie przecedzimy, przed użyciem należy wstrząsnąć butelkę.

ŚMIETANKA MIGDAŁOWA

1 szklanka migdałów
1,5 szklanki wody
2 łyżki mleka ryżowego bądź owsianego w proszku
3-4 łyżki miodu (w zależności od smaku)
2-4 łyżki oliwy

szczypta soli

Migdały zalać wrzątkiem i pozostawić na 10 minut. Obrać ze skórki. Włożyć do blendera, dodać wszystkie pozostałe składniki i zmiksować. PYCHA!

Taka śmietanka jest wspaniała np. do ryżu z jabłkami. Moja córka uwielbiała.

 

[mc4wp_form id=”126″] 

Moje książki w księgarni (duży rabat):