Komosa ryżowa
Komosa ryżowa to:
Bogactwo dobrze przyswajalnego białka (wszystkie podstawowe aminokwasy) i węglowodanów złożonych czynią komosę niezwykle odżywczą.
Wygląda jak zboże, ale nim nie jest. Pewnie trudno uwierzyć, że choć nazywamy ją ziarnem, to gatunkowo komosę zaliczamy do tej samej rodziny co szpinak bądź buraki.
Komosa jest bardzo wygodna w użyciu – szybko się ją gotuje (10-15 minut), a przed gotowaniem wystarczy tylko przepłukać. Gotujemy ją podobnie jak ryż – na jedną porcję ziarna dajemy 2 porcje wody. Jej smak jest wyjątkowo łagodny, dlatego współgra z wieloma innymi smakami i można ją stosować zamiast kasz, ryżu, ziemniaków. Jest bardzo lekkostrawna.
Warto pamiętać także o kiełkach komosy. Kiełkuje się ją bardzo szybko (ok. 2 dni), a jak wiemy, w kiełkach wielokrotnie wzrasta zawartość składników odżywczych.

Komosa ryżowa bardzo korzystnie działa na:

1. pęcherz i nerki
2. układ krążenia
3. naczynia krwionośne
4. mięśnie
5. cholesterol
6. regenerację organizmu
7. wymiatanie wolnych rodników
8. poziom cukru we krwi
9. odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej

 

Poza tym komosa ryżowa przeciwdziała nowotworom, odmładza nasze ciało, ma właściwości antyoksydacyjne i jest niezwykle odżywcza, dostarczając nam solidnej porcji energii. Ma działanie zasadotwórcze, co jeszcze podwyższa jej walory zdrowotne.

Komosa ma tylko jedną wadę – cenę. Nie należy do najtańszych, ale cenę może nam nieco zrekompensować jej silne odżywcze działanie. Jeśli jest dla nas zbyt droga, to warto chociaż kupować ją w celu kiełkowania i używać kiełków do posypywania sałatek bądź dań. Moc ukryta w kiełkach powoduje, że wystarczy jej znacznie mniejsza ilość, by dostarczyć ogromu cennych wartości komosy.

[mc4wp_form id=”126″] 

Moje książki w księgarni (duży rabat):