Beata Sokołowska

O ZDROWIU EMOCJI, UMYSŁU I CIAŁA

WŁAŚCIWOŚCI KOMOSY RYŻOWEJ (quinoa) – wartości odżywcze komosy

utworzone przez | 26 lutego 2015 | ZDROWE CIAŁO | 2 Komentarze

Komosa ryżowa
Komosa ryżowa to:
Bogactwo dobrze przyswajalnego białka (wszystkie podstawowe aminokwasy) i węglowodanów złożonych czynią komosę niezwykle odżywczą.
Wygląda jak zboże, ale nim nie jest. Pewnie trudno uwierzyć, że choć nazywamy ją ziarnem, to gatunkowo komosę zaliczamy do tej samej rodziny co szpinak bądź buraki.
Komosa jest bardzo wygodna w użyciu – szybko się ją gotuje (10-15 minut), a przed gotowaniem wystarczy tylko przepłukać. Gotujemy ją podobnie jak ryż – na jedną porcję ziarna dajemy 2 porcje wody. Jej smak jest wyjątkowo łagodny, dlatego współgra z wieloma innymi smakami i można ją stosować zamiast kasz, ryżu, ziemniaków. Jest bardzo lekkostrawna.
Warto pamiętać także o kiełkach komosy. Kiełkuje się ją bardzo szybko (ok. 2 dni), a jak wiemy, w kiełkach wielokrotnie wzrasta zawartość składników odżywczych.

Komosa ryżowa bardzo korzystnie działa na:

1. pęcherz i nerki
2. układ krążenia
3. naczynia krwionośne
4. mięśnie
5. cholesterol
6. regenerację organizmu
7. wymiatanie wolnych rodników
8. poziom cukru we krwi
9. odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej

 

Poza tym komosa ryżowa przeciwdziała nowotworom, odmładza nasze ciało, ma właściwości antyoksydacyjne i jest niezwykle odżywcza, dostarczając nam solidnej porcji energii. Ma działanie zasadotwórcze, co jeszcze podwyższa jej walory zdrowotne.

Komosa ma tylko jedną wadę – cenę. Nie należy do najtańszych, ale cenę może nam nieco zrekompensować jej silne odżywcze działanie. Jeśli jest dla nas zbyt droga, to warto chociaż kupować ją w celu kiełkowania i używać kiełków do posypywania sałatek bądź dań. Moc ukryta w kiełkach powoduje, że wystarczy jej znacznie mniejsza ilość, by dostarczyć ogromu cennych wartości komosy.

Moje książki teraz jako ebooki w formacie pdf:

 

 

2 komentarze

 1. Anonimowy

  Nie lubię kasz więc komosa to moje wybawienie – uwielbiam 🙂 tylko fakt cena powala …
  Bea

  Odpowiedz
 2. Anonimowy

  tak, jest bardzo smaczna 🙂 niestety zawiera szczawiany, na których ilość w diecie muszę uważać z powodu kamieni 🙁 ech.. Pozdrowienia!

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Mam na imię Beata. Jestem psychologiem holistycznym i terapeutką. Pasjonuję się zdrowym, świadomym życiem i rozwojem wewnętrznym i duchowym. A szczególnie zmianą emocji, przekonań i świadomości. Piszę o tym, co pomogło mi uwolnić ograniczenia, pokochać siebie, odzyskać sens i równowagę w życiu. Wierzę, że to pomoże też Tobie. Czytaj dalej moją historię

psycholog online
Kup przewodnik o oczyszczaniu