MAGNEZ – niedobór magnezu, magnez w jedzeniu. Dlaczego jest tak ważny?

utworzone przez | 14 kwietnia 2015 | ZDROWE CIAŁO | 28 Komentarze

Niedobór magnezu dotyczy większości z nas. A tymczasem magnez to najbardziej alkalizujący i jeden z najważniejszych dla nas minerałów. Prawie wszyscy mamy niedobór magnezu. Wynika to z tempa życia, zubożałej żywności, ciągłego jego zużywania przez organizm do różnych procesów, wydalania z moczem i potem. Dodatkowo kawa i herbata powodują, że magnez zamiast się wchłaniać jest wiązany w jelitach i wydalany ze stolcem. Bardzo ważnym czynnikiem dla powstawania niedoboru magnezu jest także stres.

Warto wiedzieć, że przy zużywaniu zasobów tego minerału nie chodzi wyłącznie o stres, który odczuwamy przy problemach w pracy, w domu, w związkach itp. Są czynniki stresujące na jakie jesteśmy narażeni ciągle, ale o nich nie myślimy. Takim czynnikiem jest np. dochodzący „hałas”. Napisałam „hałas” w cudzysłowie ponieważ słyszany w tle szmer czy dźwięk telewizora lub muzyki wywołuje w naszym organizmie podobne reakcje jak ruch uliczny i inne bardziej wyraźne dźwięki.

Innym czynnikiem wywołującym stres są nieprzyjemne myśli. Obraz wyobrażony wywołuje stres tak samo jak sytuacja realna. Czy w ogóle się nad tym zastanawiamy kiedy tworzymy w głowie różne filmy na temat tego, co może się wydarzyć? Albo kiedy po raz n-ty przypominamy sobie nieprzyjemne zdarzenie z przeszłości?

Tak czy tak reakcja w organizmie na każdy rodzaj stresu jest taka sama czyli następuje produkcja adrenaliny i kortyzolu, które są wyrzucane do krwi. Różnica jest tylko taka, że większy lub dłużej oddziałujący na nas stres powoduje zwiększoną produkcję tych hormonów.

Jeśli więc hałas oddziałuje na nas ciągle lub mamy tendencję do tworzenia w głowie czarnych scenariuszy, to niezależnie od tego, jak układa się nasze codzienne życie, cały czas jesteśmy poddani stresorom (czynnikom wywołującym stres na poziomie biochemicznym naszego ciała), a kortyzol i adrenalina są uwalniane. Dla działania adrenaliny potrzebny jest z kolei magnez, którego odpowiedni poziom we krwi musi być utrzymywany na potrzeby komórek nerwowych (one mają priorytet). Dzieje się to kosztem „zabierania” magnezu z komórek naszego ciała, a bez jego odpowiedniej ilości nie jest możliwy prawidłowy przebieg procesów życiowych w komórkach. Przez długi czas, nawet gdy magnezu we krwi jest odpowiedni poziom, w komórkach mogą istnieć jego niedobory. I tak się u większości z nas dzieje. Kiedy niedobory zaczynają być widoczne we krwi, to w naszych innych komórkach jest już go wtedy drastycznie mało.

Magnez nie jest magazynowany w organizmie. Dlatego potrzebujemy jego uzupełniania codziennie: z jedzeniem, suplementami stosowanymi wewnętrznie lub zewnętrznie (magnez jest wchłaniany przez skórę). Na poziomie samopoczucia kiedy brakuje nam magnezu, szwankuje radość życia, pojawia się ospałość, brak energii i entuzjazmu. Niedobór magnezu to także zakwaszenie objawiające się m.in. wieloma symptomami przewlekłego zmęczenia.

By wymienić tylko kilka ważnych funkcji – magnez jest potrzebny dla:

 
1. dobrego nastroju (serotonina potrzebuje magnezu)
2. usuwania z organizmu toksyn i metali ciężkich (detoksykacja)
3. odpowiedniego poziomu energii (brak magnezu powoduje, że odczuwamy zmęczenie)
4. utrzymania właściwego poziomu cholesterolu
5. zdrowego serca (serce to mięsień i podobnie jak inne mięśnie potrzebuje magnezu)
6. zdrowego snu (magnez jest niezbędny dla wytwarzania melatoniny regulującej sen)
7. zapobiegania próchnicy (magnez pomaga utrzymać właściwą równowagę pomiędzy wapniem a fosforem w ślinie)

8 ochrony przed: nadciśnieniem, cukrzycą, osteoporozą, zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi, chorobami nerek, chorobami jelit, astmą

Wymieniłam punktów 8, ale musicie mi uwierzyć, jest ich dziesiątki. Na temat magnezu prowadzonych było wiele badań więc można znaleźć wiele materiałów do czytania.

Magnez w jedzeniu i suplementacja magnezu

Magnez w jedzeniu obficie występuje w zielonych częściach roślin. Zawierają one chlorofil bardzo podobny w budowie do hemoglobiny z tą różnicą, że w centrum cząsteczki chlorofilu zamiast żelaza jest magnez.

Jakie to wszystko logiczne, bo przecież najbardziej alkalizujące są rośliny zielone. Niezbędne dla zdrowia, dobrej kondycji i ładnego wyglądu.

Dla dostarczania magnezu (i nie tylko) zielone sałatki i koktajle sprawdzają się świetnie (ale uwaga na rośliny zawierające dużo kwasu szczawiowego – będzie o tym dalej pod pytaniem „Co utrudnia wchłanianie magnezu?)). Jeśli gotujemy warzywa zielone to najlepiej na parze i nie dłużej niż kilka minut.

Magnez znajdziemy też w innych produktach m.in w kaszach, ryżu, roślinach strączkowych, orzechach, pestkach, gorzkiej czekoladzie (kakao), otrębach. Ale zielone warzywa dla uzupełniania magnezu są w codziennym odżywianiu najważniejsze.

I jak zwykle żywność przetworzona, podobnie jak nie zawiera wielu innych cennych składników, prawie też nie zawiera magnezu. Chyba, że został tam sztucznie dodany (ale wiemy, że to już nie to samo). Wyeliminowanie żywności przetworzonej jest podstawą dbania o równowagę kwasowo – zasadową organizmu. Nie uświadczymy w niej niczego co cenne, bo zostało usunięte w różnorodnych procesach oczyszczania i przetwarzania. Za to znajdziemy wiele dodatków bezwartościowych i szkodliwych dla zdrowia substancji.

Przykładowo w odniesieniu do cennego magnezu (na podstawie książki dr Carolyn Dean „Magnez dla zdrowia”), aby dostarczyć 400 mg magnezu w jedzeniu potrzeba 65 g nieoczyszczonych otrębów pszennych i aż 700 g białego chleba (biała mąka jest produktem wysoko przetworzonym). Różnica wagowa ogromna, bo ponad 10 krotna. Ile musielibyśmy jeść przetworzonej żywności by zapewnić organizmowi tego czego potrzebuje by dobrze funkcjonować? Chyba wcześniej niż dostarczylibyśmy sobie minerałów i witamin w optymalnych ilościach, umarlibyśmy lub rozchorowali się od nadmiaru chemii. Nie wspominając o tym, że potrzebny byłby nam żołądek i wielkość słonia, aby to wszystko pomieścić.

To tylko jeden przykład ale tak samo wygląda to przy każdym produkcie wysoko-przetworzonym, który chcielibyśmy przeanalizować.

Suplementy magnezu

Na początek zdanie, które powtarzam jak mantrę: suplement jest tylko dodatkiem, ale podstawą zawsze musi być zdrowe, z przewagą produktów alkalicznych, odżywianie.

Jedną z najlepszych form suplementów są zielone proszki ze względu na zawarty w nich chlorofil i bardzo łatwą przyswajalność. Osobiście to z nich korzystam: młody jęczmień i trawa pszeniczna. Do wyboru są różne na rynku (w tym także mieszanki). Dobrze by były z upraw ekologicznych.

Z przyswajalnością jest kłopot w przypadku pigułek. Jeśli decydujemy się na tabletki, to muszą być one najwyższej jakości.

Wybierając suplementy w tabletkach szukajmy jednej z dwóch form magnezu: taurynian i glicynian. Te formy magnezu polecił mi kiedyś lekarz, do którego mam zaufanie. Obie formy dobrze się wchłaniają i nie powodują efektu przeczyszczającego. Magnez, z którego sama korzystam pochodzi z firmy sieciowej Coral – TUTAJ.  Ale oczywiście możemy też dostać dobre formy magnezu w aptekach (trzeba zwrócić uwagę na dawki, by nie były w ilościach homeopatycznych i formę).

Magnez można również stosować zewnętrznie – np. do moczenia nóg, albo jako dezodorant. Wykorzystuje się do tego chlorek magnezu, który rozrabia się z wodą. Powstaje tzw. oliwa magnezowa (olejek magnezowy), choć nazwa jest mylna, bo roztwór zupełnie nie jest tłusty.

Nie musimy się martwić o nadmiar magnezu w organizmie stosując nawet codziennie suplementy magnezu (zgodnie z instrukcją na opakowaniu) i odżywiając się alkalicznie. Badania pokazały, że nadmiar magnezu jest z organizmu usuwany (mniejsza jego ilość zostanie przez organizm przyswojona). Lepiej więc zadbać by nie było jego niedoboru, który niesie wiele przykrych konsekwencji.

Osobiście zażywam suplementy magnezu stale i staram się przypominać o tym swojej córce. Uważam magnez, podobnie jak witaminę D3, za kluczowy suplement, bo magnezu nie może brakować.

Co utrudnia wchłanianie magnezu?

1. Zła kondycja jelit i całego przewodu pokarmowego.

Czyli znowu wracamy do podstaw i zrobienia porządku wewnątrz nas. Jesteśmy nie tym co jemy ale tym, co przyswajamy.
 

2. Zbyt duża ilość białka zwierzęcego w diecie.

 
Białko zwierzęce jest mocno zakwaszające i dodatkowo utrudnia wchłanianie najbardziej alkalicznego minerału jakim jest magnez. Przy dbaniu o równowagę kwasowo – zasadową, produkty zakwaszające mogą stanowić nie więcej niż 20-30% naszego menu. Taka proporcja zapewni równowagę i optymalne wchłanianie nie tylko magnezu, ale wszelkich składników odżywczych.
 

3. Zbyt duże ilości kawy i herbaty

 
Powszechnie używa się pojęcia „wypłukują” magnez. A właściwie chodzi o to, że na poziomie jelit związki zawarte w herbacie i kawie powodują, że zamiast wchłaniania magnez jest wiązany i wydalany na zewnątrz.
Zażywanie preparatów magnezu w obecności kawy bądź herbaty zupełnie nie ma sensu. Musi być dłuższy odstęp czasowy (np. 3 godziny).
 

4. Zbyt duża ilość kwasu szczawiowego w diecie.

 
Wiąże magnez przez co utrudnia jego absorpcję. Kwas ten obficie występuje w szczawiu, szpinaku, botwinie, rabarbarze. Ale proces gotowania eliminuje większą jego część. Skuteczne jest nawet krótkotrwałe gotowanie na parze. Na szczęście nie musimy sobie specjalnie zawracać tym głowy, bo akurat tych warzyw nie jadamy codziennie i bardzo rzadko w postaci surowej.
 

5. Nadmierna ilość kwasu fitowego (fitynowego).

 
Działa podobnie jak kwas szczawiowy – wiąże magnez (także inne minerały) przez co jest on wydalany z organizmu nim się wchłonie. Kwas fitowy występuje w ziarnach, otrębach, roślinach strączkowych, nasionach, orzechach. Kwas fitowy usuwa moczenie produktów (najlepiej na noc).
 
Pewna ilość kwasu fitowego jest nam jednak potrzebna i jest też korzystna. Dlatego jeśli odżywiamy się w dbałości o równowagę pH, gdzie dużą część menu stanowią warzywa, nie musimy się zastanawiać nad każdym produktem zawierającym kwas fitowy. Moczmy płatki owsiane, rośliny strączkowe, ale nie przejmujmy się garstką zjedzonych bez moczenia orzechów.
 

6. Fosforany i cukier zawarte w przetworzonej żywności, w tym w napojach.

 
Nie dość, że same w sobie nie mają wartości dla naszego organizmu, to jeszcze zawarte w nich fosforany wiążąc się z magnezem tworzą nieprzyswajalny przez organizm związek (fosforan magnezu). Cukier zaś, wszechobecny w przemysłowej produkcji żywności zwyczajnie magnez zużywa.
 
 
 

Podsumowanie

Zwykle kiedy piszę posta na nowy temat o tym co jest wartościowe, a co nie i co najlepiej jeść by czerpać maksimum korzyści przychodzi mi do głowy ta sama myśl. Czegokolwiek się nie dotkniemy:
 • czy zaleceń żywieniowych na konkretne dolegliwości,
 • czy odżywiających krew, komórki i narządy naszego ciała,
 • czy zapewniających najlepsze dostarczenie ciału składników odżywczych,
 • czy obniżających poziom cholesterolu,
 • czy sprzyjających dobrej kondycji układu trawiennego i tak dalej
wszystko sprowadza się do tego samego czyli TYCH SAMYCH ZALECEŃ w zakresie wyborów produktów spożywczych. Wyborów według zasad odżywiania dbających o równowagę kwasowo – zasadową.

Dla przypomnienia, piramida dbania o równowagę pH.

Piramida alakliczna

Moje książki teraz jako ebooki w formacie pdf:

28 komentarzy

 1. Gabii 69

  A jaki magnez jest najlepszy z tabletek ? 🙂

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Gabi, no tak jak napisałam – odmiana taurynian albo glicynian ewentualnie.

   Odpowiedz
  • Andrzej Kalbarczyk

   Gorąco polecam Pani nowy preparat BODY PRIME formy Synergy, już jest w sprzedaży poprzez dystrybutorów tej firmy.Podaje numer do kontaktu:602771823 – Andrzej Kalbarczyk.

   Odpowiedz
 2. Bea

  Zanim sięgniemy po tabletki może jednak warto w pierwszej kolejności zbadać poziom magnezu i postawić na dietę. Po 3 miesiącach diety wegetariańskiej magnez u mnie idealny. Swoją drogą żelazo nie …. 😉

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Bea, badanie krwi nie da odpowiedzi na pytanie czy magnezu mamy wystarczającą ilość. We krwi poziom jest utrzymywany na potrzeby komórek nerwowych. Nieduże niedobory we krwi to już bardzo poważne niedobory na poziomie komórek. To już lepiej poobserwować siebie jak się czujemy. Czy dobrze śpimy, czy nie czujemy ciągłego zmęczenia.
   Jeśli jemy dużo zielonego to może być wystarczające. Zależy kto, w jakich warunkach żyje.

   Odpowiedz
 3. Anonimowy

  jeszcze cytrynian jest ok

  Odpowiedz
 4. Marta Sęp

  A ja właśnie zamówiłam jabłczan magnezu i czekam na dostawę. Tymczasem łykam (niesystematycznie) chelat Chela-Mag B6.

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Super Marta. Następnym razem polecam wypróbuj taurynian, glicynian lub ewentualnie cytrynian. Ale najlepiej te 2 pierwsze.

   Odpowiedz
 5. rose daisy

  Ciekawy wpis.Mam jednak pytanie dlaczego nie poleca pani jabłczanu magnezu?

  Odpowiedz
 6. rose daisy

  Ciekawy wpis.Mam jednak pytanie dlaczego nie poleca pani jabłczanu magnezu?

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Bo rozmawiałam z lekarzem, do którego mam zaufanie i który ma ogromną wiedzę i uzyskałam informację, że są duże różnice w przyswajalności (rzędu kilkudziesięciu nawet %) i forma taurynianu oraz glicynianu należą do najlepiej przyswajalnych.

   Odpowiedz
 7. Karolina

  Witam.Kupilam Taurynian magnezu i gdzies przeczytałam ze niepolecany dla wszystkich ze względu na wysoką trwałość kompleksu.Czy on potrzebuje specjalnych warunków w żołądku czy jelicie do rozkładu i wchloniecia?

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   nie można pić kawy i herbaty (ale dotyczy to kazdej formy magnezu) przez 2-3 godziny przed i po zażyciu (nie wchłaniałby sie wtedy).

   Odpowiedz
 8. Andrzej Kalbarczyk

  Gorąco polecam nowy preparat BODY PRIME firmy Synergy, już w sprzedaży poprzez dystrybutorów tej firmy. Podaje numer do kontaktu:602771823.

  Odpowiedz
 9. Andrzej Kalbarczyk

  Gorąco polecam nowy preparat BODY PRIME firmy Synergy, już w sprzedaży poprzez dystrybutorów tej firmy. Podaje numer do kontaktu:602771823.

  Odpowiedz
 10. Anonimowy

  dziekuje za wpis 🙂

  Odpowiedz
 11. Monika Urban

  I ja dziękuję za wpis, zaciekawił mnie :). A jeśli chodzi o mnie to ja stosuję Doppelherz aktiv Magnez 400 RETARD. To suplement diety, który zalecany jest osobom dorosłym i młodzieży w okresach obniżonego nastroju czy przy trudnościach z zasypianiem. Poza tym preparat pozytywnie wpływa na nasze mięśnie – niweluje nocne skurcze oraz drganie powiek.

  Odpowiedz
 12. kalienta

  Moim sposobem na niedobór magnezu są kąpiele z dodatkiem żywej soli magnezowej

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Świetny sposób!

   Odpowiedz
 13. Julinia

  Ja jestem zdania że takie składniki jak magnez, należy dostarczać spożywając odpowiednie produkty jak warzywa i owoce. Nie popieram suplementów czy innych leków aptecznych których działania są wątpliwe. Najlepszy sposób to odpowiednia dieta. O produktach zawierających magnez, można przeczytać szeroko w internecie jak choćby na https://podpowiadamy.pl/w-czym-jest-potas-i-magnez-produkty-zawierajace-magnez-i-potas/ i podpierając się takimi wskazówkami, można skonstruować wartościową dietę.

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Ja z suplementacją magnezu zetknęłam się lata temu, kiedy p. doktor z oddziału kardiologii badająca moją córkę powiedziała abyśmy już zawsze korzystały z suplementów magnezu. Od tamtej pory dawałam je córce okresowo (miała jakieś 10 lat, a teraz ma 24) i sama korzystałam. Ponieważ nawet hałas drobny jest stresem dla ciała to magnez jest bardzo szybko zużywany i podobno (podobno bo przecież tego nie badałam) prawie wszyscy mają niedobory magnezu, których nawet nie można sprawdzić, bo wynik we krwi nie świadczy o poziomie magnezu w komórkach (pisałam o tym w książce). Oczywiście odżywianie jest podstawą. Ale sama jednak z magnezu korzystam, bo nie kumuluje się on w organizmie a jest zbyt ważny by go brakowało (to jeden wśród 4 alkalizujących minerałów życia). Także na grafice w tym artykule są podane dobre źródła pokarmowe.

   Odpowiedz
 14. Diminisia

  Od 3 tygodni cierpienia trachykardie szczególnie nocna- będzie się w nocy z ciśnieniem 200/100 puls 160 co po kilku minutach mija. okazało się, ze magnez mam poniżej normy -inne wyniki w normie. Tarczyca ok, serce ok. Czy brak magnezu może powodować aż takie skutki i jak powinnam go suplementowac?

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Magnez ma bardzo duże znaczenie dla pracy serca. Jeśli wyszły niedobory w badaniu krwi to na poziomie komórek jest drastyczny brak (do krwi jest pobierany więc nawet norma we krwi nie oznacza, że nie brak go w komórkach). Suplementować codziennie trzeba – nawet stale. Dodatkowo włączyć zielonego dużo do diety. Jeśli chcesz dobry magnez to mogę polecić z firmy, z której ja korzystam ale to firma sieciowa: https://pl.coral-club.com/shop/products/91881.html?REF_CODE=891944718724 (po zarejestrowanu się w sklepie cena pojawi się o 20% niższa). Ma mało dodatków. 2 kapsułki dziennie. Nie można w okolicach suplementacji pić kawy i czarnej herbaty (ok 2 godzin) bo nie będzie się wchłaniał dobrze. Jeśli to byłoby trudne to wtedy wieczorem (przy okazji magnez działa dobrze na sen).

   Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Gdybyś wolała z apteki to polecam Solgara Magnez Chelat – wtedy 4 tabletki dziennie. Wyjdzie trochę drożej bo ma niższe dawki w kapsułce. Ale jest dobry bardzo.

   Odpowiedz
 15. Diminisia

  Dziekuje bardzo za odpowiedz zakupiłam ten apteczny na już oraz wit z grupy b pozdrawiam! Ps świetna strona poczytana i zapisana

  Odpowiedz
 16. ania

  Beatko, mam pytanie odnosnie tego tematu – biore praktycznei na stale magnez z corala, ten ktory polecasz. Ale widze, ze w coralu jest tez dostepny produkt o nazwie Ca-Mg Complex, (ktory zawiera tez troche witaminy D3 i K2) – czy ten suplement tez bys polecala? – Tzn mam na mysli to, ze z magnezem nei ma watpliwosci – trzeba brac , bo prawie kazdy ma niedobory, a to zbyt wazny skladnik, aby mialo go brakowac w organizmie. A co jesli chodzi o wapno? – czy tez nalezy brac, czy tylko w konkretnych przypadkach? Pytam, bo zakupilam , a tak wlasciwie niewiele wiem na ten temat. Czy mozna calcium „brac w ciemno” tak jak magnez? Bede wdzieczna za wskazowke. Ania 🙂

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Ca Mg też jest fajny. Ja korzystam. Ale mimo to magnez bierz i tak. Ca Mg to możesz sobie raz na kilka miesięcy wziąć. Kobiety dojrzałe stale tych składników potrzebują. Taką dawkę nie ma przeciwwskazań aby uzupełniać dietę stale. Ale nie ma takiej potrzeby. Lepiej raz to, a innym razem coś innego jak Coral Alfalfa np. bo to cenne bardzo.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Mam na imię Beata. Jestem psychologiem holistycznym i terapeutką. Pasjonuję się zdrowym, świadomym życiem i rozwojem wewnętrznym i duchowym. A szczególnie zmianą emocji, przekonań i świadomości. Piszę o tym, co pomogło mi uwolnić ograniczenia, pokochać siebie, odzyskać sens i równowagę w życiu. Wierzę, że to pomoże też Tobie. Czytaj dalej moją historię

psycholog online
Kup przewodnik o oczyszczaniu