Beata Sokołowska

O ZDROWIU EMOCJI, UMYSŁU I CIAŁA

Dieta oczyszczająca – 25 produktów pomagających oczyścić organizm z toksyn

utworzone przez | 7 czerwca 2015 | DETOKS, ZDROWE CIAŁO | 15 Komentarze

Dieta oczyszczająca (detoks) to odpoczynek dla ciała, oczyszczenie i także odżywienie. Usunięcie toksyn, a następnie odżywienie komórek poprzez dostarczenie cennych składników odżywczych z naturalnych pokarmów to jest naprawdę COŚ!!

Nie każdy decyduje się na celowy detoks choć warto i zachęcam, kto jeszcze nie próbował, by podjąć tę decyzję i przeprowadzić taki program.

Tymczasem wiedzmy, że są pokarmy, które mają znacznie większe właściwości oczyszczające niż inne.
Wykorzystanie czasu letniego by doładować baterie, odciążyć układ pokarmowy przy jednoczesnym zapewnieniu sobie doładowania witaminami i minerałami pochodzącymi z natury – zapewni nam jesienią i zimą odporność i dobre samopoczucie mimo braku słońca.

Produkty, które znajdziesz poniżej działają wyjątkowo korzystnie na metabolizm i trawienie. Dbają one szczególnie o różne części naszego układu pokarmowego (w tym ogromnie ważnych dla detoksykacji organów – wątroby i nerek), a sprawny, czysty układ pokarmowy – to sprawne usuwanie toksyn z organizmu. Wymienione, wybrane 25 produktów zawiera zestaw witamin i substancji niezbędnych dla transportu szkodliwych produktów przemiany materii i ich wydalania poza organizm.

Ich spożywanie ma znaczenie dla zachowania szczuplej sylwetki ciała.

alkaliczne, co oznacza, że neutralizują kwasy będące źródłem wielu toksyn powstających w procesie metabolizmu i sprzyjają zachowaniu równowagi pH idealnej dla eliminowania szkodliwych substancji.

 

I tak, w diecie oczyszczającej nie może zabraknąć:

 

1. Awokado

Wspomaga wątrobę w detoksykacji syntetycznych substancji chemicznych. Poza tym wspomagają przemianę materii wpływając na rozkład i przekształcanie białek, węglowodanów i tłuszczów. Awokado jest bogate w glutation – składnik niezmiernie ważny w wydalaniu toksyn. Glutation m.in. wspomaga usuwanie związków azotowych i neutralizuje pestycydy. Jest też główną substancją detoksykującą na poziomie komórek i płynów międzykomórkowych.
 

 

2. Bazylia 

Dzięki dużej zawartości antyoksydantów działa ochronnie na wątrobę. Wspaniała dla trawienia i pracy nerek wspomaga wydalanie toksyn. Wzmacnia żołądek. O detoksykację dba też zapobiegając rozwojowi pleśni, grzybów, drożdży.

 
 
 
 

3. Brokuły i kiełki

Wspomagają system trawienny. Zawierają dużo antyoksydantów wspomagających eliminację toksyn. Składniki zawarte w brokułach są korzystne dla pracy wątroby i przekształcania toksyn w substancje, które organizm może wydalić. Kiełki sprzyjają wydalaniu trujących substancji rakotwórczych. Sulforafan zawarty w brokułach i kiełkach powoduje wzrost enzymów, które mają swój udział w usuwaniu zanieczyszczeń pochodzących z pożywienia, wody i powietrza. Brokuły przeciwdziałają także rozwojowi bakterii i grzybów. Brokuły to także glutation (patrz przy awokado).
 
 

4. Buraki

Mają właściwości oczyszczające krew, wątrobę i nerki. Chronią wątrobę i system trawienny. Usuwają kwas moczowy z organizmu i eliminują drobnoustroje. Ponadto ułatwiają trawienie i hamują procesy gnilne w jelitach.

 

5. Cebula

Zawiera związki siarki (podobnie jak czosnek i cebula). Wspomagają one rozkład i wydalanie chemikaliów poza organizm. Cebula wspomaga też usuwanie metali ciężkich. Jest również źródłem odtruwającego glutationu (patrz przy awokado).

 

 

6. Cynamon

Wspomaga przemianę materii, poprawia trawienie i reguluje pracę nerek. Przeciwdziała też rozwojowi grzybów i niszczy szkodliwe mikroorganizmy. Swoje właściwości detoksykujące zawdzięcza także temu, że zapobiega zlepianiu się krwinek przez co wpływa na transport tlenu i składników odżywczych do komórek.
 
 
 

7. Cytryna i limonka

Wpływa ochronnie na wątrobę. Usprawnia eliminację substancji chemicznych z organizmu wpływając na ich rozpuszczanie w wodzie, przez co łatwo mogą być one wydalone. Cytryna w znacznym stopniu wspomaga detoksykację wątroby. Oczyszcza także krew i nerki. Eliminuje złogi z przewodów żółciowych i tkanek. Pobudza przemianę materii i poprawia trawienie.
 
 

 

8. Czosnek

Wspomaga pracę wątroby i podobnie jak kapusta zawiera związki siarki wspomagające rozkład i usuwanie chemikaliów. Czosnek jest również źródłem glutationu (patrz przy awokado). Czosnek wspomaga usuwanie metali ciężkich, pestycydów, herbicydów oraz przeciwdziała namnażaniu się grzybów i bakterii.
 
 

9. Grejpfrut

Wpływa oczyszczająco na cały układ trawienny. Pozytywnie wpływa na przemianę materii, spalanie tłuszczów i odtruwa. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i wspomaga wydalanie toksyn na zewnątrz organizmu.
 
 
 

10. Imbir

Wspomaga pracę wątroby, metabolizm, procesy trawienne (perystaltykę jelit, wydzielanie soków żołądkowych) i wypłukiwanie odpadów.
 
 

11. Jarmuż

Kompleksowo wspiera detoksykację organizmu. Wzmacnia nerki, wątrobę i zwalcza bakterie. Wspomaga żołądek i reguluje przemianę materii.
 
 

12. Jabłka

Wspomagają detoksykację wątroby. Znajdziemy w nich błonnik rozpuszczalny – pektynę – która korzystnie wpływa na usuwanie metali ciężkich i szkodliwych dodatków do żywności. Duża ilość błonnika zawartego w jabłkach pobudza pracę jelit i wspomaga trawienie. Połączenie w jabłkach witaminy C z kwercetyną (barwnikiem roślinnym) czyni z tych owoców łowców wolnych rodników.
 

 

13. Kapusta

Ma niezwykłe właściwości oczyszczające ze wszelkich szkodliwych substancji (w tym pozostałości leków bądź pestycydów). Oczyszcza cały organizm i skórę. Siarka zawarta w kapuście jest niezastąpiona w rozkładzie chemikaliów w organizmie. Na silnie odtruwające właściwości kapusty wpływa też glutation (patrz przy awokado). Kapusta reguluje pracę układu trawiennego i perystaltykę jelit.
 
 

 

14. Karczochy

Wspomagają wątrobę, regenerację jej komórek oraz jej działanie odtruwające. Wątroba wpływa zarówno na sprawną eliminację toksyn z organizmu jak i wykorzystanie składników odżywczych. Duża jest tu rola żółci, która wspomaga trawienie poprzez swój udział w rozkładzie tłuszczów i wpływ na przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Substancje gorzkie jakie znajdziemy w karczochach pobudzają wątrobę do produkcji żółci. Karczochy ułatwiają trawienie.
 
 
 

15. Kolendra

Wspomaga usuwanie metali ciężkich i eliminację toksyn z narządów. Działa antygrzybiczo.
 
 
 

16. Koper włoski (fenkuł)

Doskonale wpływa na trawienie. Pobudza pracę jelit i żołądka. Wykazuje także działanie przeciwgrzybicze. Dobrze oczyszcza z toksyn.
 
 
 

17. Kurkuma

Niezwykle korzystna dla wątroby i procesów trawienia. Reguluje wydzielanie żółci, wzmacnia żołądek i system trawienny oraz oczyszcza krew.
 
 

18. Natka pietruszki

Ma działanie ochronne dla nerek i pęcherza moczowego. Działa moczopędnie i zawiera wiele przeciwutleniaczy korzystnych dla oczyszczania krwi. Oczyszcza wątrobę i ułatwia usuwanie metali ciężkich.

 

19. Oliwa z oliwek

Wraz z sokiem z cytryny ogromnie wspomaga oczyszczanie wątroby. Reguluje procesy trawienne i ma działanie oczyszczające.

 
 
 

20. Pestki słonecznika

Działają odtruwająco na wątrobę. Wspomagają usuwanie metali ciężkich i skutecznie eliminują toksyny.
 
 

21. Sezam

Pomaga usuwać z organizmu metale ciężkie. Wzmacnia wątrobę, nerki i pracę jelit. Wspomaga trawienie, wspiera oczyszczanie układu pokarmowego (wiąże szkodliwe składniki w układzie pokarmowym, które następnie są wydalane). Przeciwdziała pasożytom i odtruwa.
 
 

22. Siemię lniane

Wiąże toksyny, dzięki czemu pomaga wydalać je z przewodu pokarmowego. Poprawia funkcję wątroby, nerek i hamuje wchłanianie toksyn. Wspomaga usuwanie metali ciężkich.
 
 

23. Szparagi

Zawierają dużo błonnika i pobudzają do pracy jelita. Są moczopędne i wspomagają wypłukiwanie z organizmu szkodliwych substancji. Dodatkowo chronią komórki wątroby przed toksynami, wspomagają pracę nerek i przyspieszają drenaż limfatyczny. Szparagi zawdzięczają też właściwości odtruwające glutationowi (patrz przy awokado).
 
 

24. Trawy (młody jęczmień, trawa pszeniczna)

Odtruwają i wspomagają pracę wątroby. Stymulują metabolizm i oczyszczają układ pokarmowy. Zawierają dużo chlorofilu, który wspomaga usuwanie toksyn wszelkiego rodzaju, w tym także metali ciężkich.
 
 

25. Żurawina

Ma działanie oczyszczające na drogi moczowe. Usprawnia przepływ limfy.
Aby detoksykacja przebiegała sprawnie konieczne jest wypijanie 1,5-2 litrów wody na dzień. I oczywiście zaczynanie dnia od szklanki – dwóch wody z dodatkiem soku z cytryny (1/8 cytryny na szklankę).

O znaczeniu nawadniania pisałam tutaj.

Dieta oczyszczająca – podsumowując:

Pamiętajmy o produktach mających wyjątkowe właściwości oczyszczające komponując swoje menu… pijmy 1,5-2 litry wody na dzień… i cieszmy się energią jaką daje ciało, z którego toksyny są sprawnie usuwane.
Nadmiar kwasów, niedobór żywności alkalicznej, brak detoksu i dbania na co dzień o sprawne oczyszczanie ciała – to źródło przewlekłego zmęczenia, złego samopoczucia, niskiej energii i wielu innych objawów charakterystycznych dla zakwaszenia środowiska wewnętrznego komórek z powodu nadmiaru toksyn.

Przepis na idealny latem napój detoksykujący tutaj.

Moje książki teraz jako ebooki w formacie pdf:

 
 
 

 

 

15 komentarzy

 1. Anonimowy

  Rozpoczęłam okres detoksu trochę wcześniej niż planowane grupowe oczyszczanie. Jest to mój pierwszy detoks. W czasie dwóch dni przygotowawczych( na zupie z kaszy jaglanej)zaczął pobolewać mnie żołądek (sądzę iż mogła być to winna czosnek). Dzisiaj jestem pierwszy dzień na samych warzywach i od posiłku (pomidory, ogórki kiszone, oraz barszcz) odczuwam ból żołądka. Wspomnę iż niedawno leczyłam się na zapalenie żołądka wywołane bakterią (spora dawka antybiotyków), oraz refluks. Czy może być to przeciwwskazaniem do stosowania diety? Jeżeli tak to może mogłabym ją jakoś zmodyfikować.

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Być może zbyt duża dawka błonnika działa drażniąco jeśli był stan zapalny. Trudno mi jednoznacznie powiedzieć – najlepiej gdyby wypowiedział się lekarz. Można byłoby zmodyfikować tak, aby jeść głównie łagodne warzywa gotowane – typu marchew, seler, buraki a ograniczyć surowe. Jeśli papryka, to też w wersji leczo. Zupy warzywne. warzywa gotowane są lżej strawne i łagodniejsze przez to.

   Odpowiedz
  • Paweł

   Z błonnikiem jak ze wszystkim – trzeba uważać, bo co za dużo to nie zdrowo. W każdym razie trzeba o tym błonniku pamietać, a w dzisiejszych czasach niestety na 1000 osób 997 przyswaja go za mało, 2 w normie, a 1 za dużo.

   Odpowiedz
 2. przystannatalii

  mnie w tej liście brak chlorelli 😉 i jeśli tak jak ja jesteście jej fanami to pomóżcie ! chlorella natural energy bar biorą udział w konkursie na superfood, TYLKO 3 DNI DO KOŃCA! Emocje konkursowe sięgają zenitu!!! Możecie głosować SMS-em: 72550 (2 zł/2,46 zł z VAT) o treści: PLEBISCYT.73. lub przez internet http://www.glamour.pl/fitawards/dieta Chlorellianie nie pozwólmy wyprzedzić się innym superfoods-om! Wzywamy Was do pełnej mobilizacji i głosowania. GŁOSUJCIE NA BATONY:)))

  Odpowiedz
 3. Malina

  a co myślicie, żeby stosować do tego wszystkiego proszek zasadowy jako uzupełnienie? Wiadomo, że niektórzy stosują tylko taką suplementację, ale w moim przypadku taka opcja odpada. Po przejrzeniu kilku opinii zamówiłam sobie właśnie proszek zasadowy. Zobaczcie, w składzie ma całkiem dobre składniki, naturalne http://www.langsteiner.eu/pl/produkty/proszek-zasadowy/ . Zastanawiam się czy rzeczywiście osłabienie, zmęczenie i brak energii miną.

  Odpowiedz
 4. nna44

  Mi bardzo pomógł program oczyszczający Colo Vada Plus dzięki Centrum Amis Leżajsk
  Jestem bardzo zadowolona z efektów.
  Nie czuję się już tak źle jak kiedyś.

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Super… Detoks gruntowny też robię w oparciu o program Colo Vada 🙂

   Odpowiedz
 5. Mariola

  Dodałabym jeszcze do tego ostropest plamisty Polecam poczytać sobie jak pozytywne działanie ma na wątrobę.co odczułam na sobie. Przeszłam kurację na pewną chorobę i niestety moja wątroba była w kiepskim stanie ( wysokie alt i ast…. ponad 300 gdzie norma u mnie to było jakieś 40)> Po kilkumiesięcznej kuracji preparatem z ostropestem plamistym wszystko się wyrównało. Dodam że piłam Hepa Vitale.Mój lekarz zalecił mi na oczyszczxanie organizmu.

  Odpowiedz
 6. emily

  Ja dodałabym czystek. Czystek można parzyć i pić w formie herbatki. Jednakże smak nie jest pierwszej jakości.. Sama piłam czystek z zatkanym nosem ale w końcu kupiłam Cistus Plus z czystkiem i wreszcie nie muszę parzyć go kilka godzin przed kuracją 😉

  Odpowiedz
 7. Agnieszka W.

  Ja dorzucę jeszcze marchew i seler. Przez dwa lata codziennie robiłam soki z: marchwi, selera, buraka czerwonego i jabłek.
  I zastosowałam dietę warzywno – owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Tak rozpoczęłam swoja drogę do zdrowia.

  Odpowiedz
 8. maja

  Warzywa mają w sobie dużo chlorofilu roślinnego i dlatego są skuteczne w oczyszczaniu organizmu. Ja akurat piję chlorofil roślinny w postaci suplementu, bo nie mam dostepu do warzyw niepryskanych. Chlorofil jest bardzo ważnym składnikiem diety. Polecam wpisać w google: „chlorofil roślinny w płynie” i wszystko znajdziecie na ten temat.

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Tak.. też piłam. Dużo chlorofilu zawierają także algi typu chlorella bądź spirulina. Tym także można się wspomagać.

   Odpowiedz
 9. Kinga

  Dieta to jedno, ale ja dodatkowo piję zioła HepaVitale, bo mają działanie oczyszczające przede wszystkim na wątrobę. Zawierają ostropest plamisty, czarnuszkę siewną i babkę płesznik. Po kilku tygodniach picia czuć sporą różnicę. Nie mam już takich problemów z układem trawiennym 🙂

  Odpowiedz
 10. Patrycja

  Na odchudzanie i oczyszczenie organizmu polecam także sok z ananasa, marchwi i cytryny. Wg. terapia sokami.pl/detoks-i-odchudzanie i taki sok pomaga w trawieniu i w dodatku jest smaczny. W ogóle polecam pić soki aby uzupełnić niedobory witamin i enzymów. Wyjdzie nam to tylko na zdrowie i urodę, a przy okazji zrzucimy parę kilogramów. Oczywiście dobrze jest ograniczyć śmieciowe jedzenie typu fast food i więcej się ruszać, może uprawiać jakiś sport.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Mam na imię Beata. Jestem psychologiem holistycznym i terapeutką. Pasjonuję się zdrowym, świadomym życiem i rozwojem wewnętrznym i duchowym. A szczególnie zmianą emocji, przekonań i świadomości. Piszę o tym, co pomogło mi uwolnić ograniczenia, pokochać siebie, odzyskać sens i równowagę w życiu. Wierzę, że to pomoże też Tobie. Czytaj dalej moją historię

psycholog online
Kup przewodnik o oczyszczaniu