Pyszny, prosty przepis na szparagi. Polecam.

Przy okazji – jeśli chodzi o płatki drożdżowe użyte w przepisie – bardzo często ich używam, choć nigdy jeszcze o nich nie pisałam.
Świetnie sprawdzają się do posypywania sałatek, można je też dodać do sosów, dipów, dressingów, past podobnych do tej w przepisie czy past do kanapek lub po prostu posypać nimi kanapkę albo spaghetti z warzywami czy też pieczone bądź grillowane warzywa.
Osobiście uwielbiam ich smak i polecam wypróbować bo jeśli komuś podpasuje to będzie to znaczne wzbogacenie w kuchni.
Są bogate w białko, bardzo odżywcze i zawierają witaminy z grupy B oraz wiele minerałów, m.in cynk, żelazo, wapń, magnez, cynk, selen, mangan, chrom, miedź.
Kiedyś specjalnie takie płatki przywoziłam z Czech. Od jakiegoś czasu są dostępne w internecie u nas.
Od samego początku kupuję płatki dwóch firm – Country Life lub Provita. Ale widziałam, że w internecie pojawiły się też inne firmy.
Koszt 150g płatków (są lekkie, więc to całkiem spore opakowanie) to około 10zł.
Blog alkaliczny styl życia nie jest jedną z tysięcy stron informacyjnych. Przeciwnie. To blog, na którym w oparciu o współczesną wiedzę, badania, analizy stylu życia ludzi żyjących w najwyższej formie oraz liczne osobiste doświadczenia i przemyślenia autorki, powstają treści użyteczne i praktyczne. Ich wdrażanie daje szybkie efekty. To potrzeba czasów i każdego z nas by cieszyć się ładnym wyglądem, szczupłą sylwetką, dobrą formą i zdrowie.