Beata Sokołowska

O ZDROWIU EMOCJI, UMYSŁU I CIAŁA

Dieta alkaliczna poparta przez badania naukowców brytyjskich

utworzone przez | 27 lutego 2017 | ZDROWE CIAŁO | 5 Komentarze

Dieta alkaliczna

oznacza najprościej zachowanie odpowiednich proporcji w odżywianiu (ilość produktów zasadotwórczych do zakwaszających). Zadbamy o równowagę kwasowo-zasadową organizmu, inaczej o nasze ZDROWIE, jeśli ta proporcja będzie 80/20 (najmniej 70/30). Czyli inaczej mówiąc na 4 porcje produktów alkalizujących przypadnie 1 porcja produktów zakwaszających.

Odkrycie brytyjskich naukowców

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali kilkadziesiąt badań dotyczących spożywania warzyw i owoców (w sumie z dostępnych informacji wynika, że objęły one ok. 2 milionów osób). TO NAPRAWDĘ DUŻO. Jeśli znamy trochę zasady statystyki i interpretacji wyników to wiemy, że tak szeroko prowadzone analizy potwierdzają wiarygodność wyników!!

W wyniku badań stwierdzono, że największe korzyści zdrowotne osiągamy jedząc nie 5 (jak dotychczas zalecano), ale 10 porcji warzyw i owoców dziennie (ok. 800g). To kolejny dowód przemawiający za dietą alkaliczną (najbardziej zasadotwórcze pokarmy to warzywa więc wniosek nasuwa się sam). Już 5 porcji warzyw i owoców dziennie powodowało znaczącą różnicę w obniżeniu ryzyka różnorodnych, powszechnie występujących chorób. Ale okazało się, że zwiększanie ich ilości powoduje, że ta różnica znacząco wzrasta. Mówiąc prościej jadając dużo warzyw (i owoców) wspieramy swoje zdrowie. Kiedy są one tylko dodatkiem w naszej diecie, brakuje nam ochrony.

Jak zjeść 10 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia?

W internecie pojawiły się wątpliwości i pytania „jak można zjeść tyle porcji  i taką ilość warzyw dziennie”?

UWAGA!! nie oznacza to, że mamy jeść 10 razy dziennie, jak niektórzy rozumieją (nikt tego nie powiedział). A tylko, aby w naszym codziennym menu ilość warzyw i owoców wynosiła 10 porcji. Jeśli będziemy się trzymać zasady 80/20 nie  będziemy się musieli zastanawiać nad tym w jaki sposób możliwe jest zjedzenie tylu warzyw.

Najprościej zrobić to zwracając uwagę na:

 • wykorzystanie produktów alkalizujących do gotowania
 • zachowanie proporcji na naszych talerzach (80% warzyw w postaci gotowanej i surowej – sałatki, surówki i 20% innych produktów)
 • korzystanie z warzyw i owoców jako przekąsek uzupełniających posiłki główne (np. jabłko, zielony koktajl, sałatka czy po prostu marchewki do pochrupania)

Piramida alkaliczna u podstaw żywienia wskazuje na warzywa. Ponieważ nawet w grupie warzyw i owoców są takie, które są mniej lub bardziej zasadotwórcze (część owoców ma nawet charakter zakwaszający) oraz o różnej gęstości odżywczej (nasycenie składnikami odżywczymi przypadającymi na 1 kalorię), ma też znaczenie z jakich warzyw korzystamy w największych ilościach.

Składniki odżywcze mają różne dominujące działanie na nasze zdrowie. Przykładem mogą być barwniki w roślinach, z których każdy ma inne znaczenie dla naszego organizmu.

Najlepszym więc rozwiązaniem by organizm dostał wszystko czego potrzebuje jest dbanie o różnorodność czyli jedzenie kolorowo.

W najnowszej książce (napisanej wspólnie z Edytą Skorupską i poświęconej w całości gotowaniu z najbardziej wartościowej żywności), która ukaże się na początku kwietnia, różnorodność jest opisana jako jedna z podstawowych zasad zdrowego jedzenia. Monotonia to droga do tworzenia niedoborów.

Wracając do badań – za najbardziej chroniące nasze zdrowie zostały uznane zielone warzywa liściaste (np. szpinak, sałata, cykoria), warzywa krzyżowe (brokuły, kapusta, kalafior), warzywa żółte i pomarańczowe (papryka, marchew), a z owoców owoce cytrusowe, jabłka i gruszki zostały uznane za dające nam największą ochronę. Do tego jednak bym się tak nie przywiązywała, ponieważ nie wiemy czy wszystkie produkty były brane pod uwagę, a także sądzę, że nie było badań nad pojedynczymi produktami, bo trudno byłoby aby np. ludzie jedli przez dłuższy czas wyłącznie jeden owoc czy warzywo. Postawmy więc przede wszystkim na RÓŻNORODNOŚĆ!, DUŻĄ ILOŚĆ ZIELONEGO! w diecie i dbanie o jedzenie WARZYW KRZYŻOWYCH!, a na pewno nasza dieta będzie służyła zdrowiu.

W ostatnim artykule wspominałam „Niedawno prowadzono badania w wyniku, których naukowcy doszli do wniosku, że warzywa takie jak jarmuż, brokuły, kalafior mogą mieć kliniczne znaczenie dla pacjentów z chorobami zapalnymi jelit”. Takich badań jest coraz więcej!

Odżywianie wspierające zdrowie (dieta alkaliczna) służy także

innym ważnym aspektom jak na przykład poprawa samopoczucia, więcej energii na co dzień, lepszy sen, poprawa wyglądu (szczupła sylwetka, lepsza cera), zdrowie układu trawiennego (duża ilość błonnika, zdrowa fizjologiczna flora bakteryjna jelit, odpowiednie wypróżnianie), lepsze funkcjonowanie mózgu (pamięć, koncentracja), prawidłowa praca hormonów i inne. Ogólnie mówiąc wspiera cały nasz organizm i codzienne samopoczucie!!

Wyobraźmy sobie teraz, że do stylu odżywiania (dieta alkaliczna) dołączymy inne ważne aspekty dbania o siebie jak np.:

nawadnianie

detoks

sen

zadbanie o równowagę psychiczną itd.

Na co wtedy możemy liczyć?? NA WIELE! Wie już o tym tysiące osób, które zmieniły swój styl życia i uzyskały takie efekty, że nie wyobrażają sobie powrotu do starych nawyków (wiele cytatów z tych zmian znajduje się w moich książkach). Wiem i ja, bo sama tę drogę zmian przeszłam i również nie wyobrażam sobie aby żyć z tak beznadziejnym samopoczuciem i ciągłym borykaniem się z dolegliwościami jakie miałam 20 lat temu.

PAMIĘTAJMY – WIĘKSZOŚĆ ZNAJDUJE SIĘ W NASZYCH RĘKACH, TO JAK SIĘ CZUJEMY W NAJWIĘKSZYM STOPNIU ZALEŻY OD NAS SAMYCH.

 

Zasady odżywiania i stylu życia służące zdrowiu i poprawie samopoczucia, tabele wartościowej odżywczo żywności zebrane są w mojej pierwszej książce „Alkaliczny styl życia„.

 

 

Dla przypomnienia poniżej piramida alkaliczna (i dieta alkaliczna):

zdj. wyróżniające post: Peter Wendt
źródła:
Imperial College London
Serwis PAP poświęcony polskiej nauce

 

Ściąga zdrowych zakupów

Wygodna, w tabelkach – ułatwi Ci dbanie o różnorodność i równowagę kwasowo-zasadową. Na zdrowie <3

 

 

Moje książki teraz jako ebooki w formacie pdf:

 

 

 

5 komentarzy

 1. Vincent

  Szanowna Pani,
  Rzetelność wymaga, aby cytując jakieś badania dać do nich odnośnik. Czy można prosić o to by artykuł uzupełniono o odnośnik do oryginalnych badań?

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Witam serdecznie. Tak, podałam źródła na końcu pod ostatnią grafiką.

   Odpowiedz
 2. Iza

  Witam
  Pani Beato czy jeśli podczas detoksu warzywno-owocowego dopadnie przeziębienie można się czymś wspomóc?
  pozdrawiam

  Odpowiedz
   • Iza

    Dziękuję za odpowiedź.
    Mam jeszcze jedno pytanie..
    Czytałam na blogu w pani książce opisy i wrażenia z diety warzywno -owocowej. Opisywane są sytuacje kryzysowe a także i korzyści jakie występują po zakończeniu detoksu. Obecnie jestem w trakcie 6 dnia takowego detoksu i jedyny kryzys jaki miałam do w drugim dniu, ostry pulsujący ból głowy. Wiem,że to wszystko to indywidualna sprawa, każdy organizm jest inny ale zastanawiam się czy wszystko robię w porządku i czy ten detoks powinnam zakończyć po 10 dniu czy przedłużyć? Być może potrzebuję większej ilości czasu na oczyszczenie, to nie znaczy ,że nie czuję różnicy:) Czuję się lżejsza, zdecydowanie lepszy nastrój. Nie widzę jednak różnic w ciele, tzn. poprawy skóry, pozbywania się złogów itp.. Czy jest to zależne od długości detoksu?

    pozdrawiam serdecznie
    Iza

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Mam na imię Beata. Jestem psychologiem holistycznym i terapeutką. Pasjonuję się zdrowym, świadomym życiem i rozwojem wewnętrznym i duchowym. A szczególnie zmianą emocji, przekonań i świadomości. Piszę o tym, co pomogło mi uwolnić ograniczenia, pokochać siebie, odzyskać sens i równowagę w życiu. Wierzę, że to pomoże też Tobie. Czytaj dalej moją historię

psycholog online
Kup przewodnik o oczyszczaniu