Aronia ma cenne właściwości. Czerpać z nich możemy pijąc sok z aronii. Polecany przez cały rok, ale szczególnie wczesną wiosną i sama obecnie piję ok. pół szklanki dziennie. Nie smakuje za dobrze, bo jest dość cierpki i mało słodki (mam na myśli czysty sok bez dodatków i cukru – ten z cukrem jest bardzo smaczny). Niemniej bardzo polecam, zwłaszcza o tej porze roku wzmacniającą kurację sokiem z aronii. Dlaczego teraz? Głównie ze względu na ochronę jaką daje aronia przed infekcjami, grypą czy przeziębieniem m.in. z uwagi na wysoką zawartość witaminy P (wg mgr inż. Piotra Eggerta, 1 kg aronii trzeba byłoby zastąpić 25 kg cytryn lub 35 kg mandarynek by uzyskać ten sam efekt ochronny, który daje aronia, ze względu na wysoką zawartość tej witaminy*). Niektóre z właściwości aronii zostały sprawdzone wśród moich bliskich.

Prozdrowotne właściwości aronii są udowodnione naukowo. A oprócz dobrej profilaktyki przed infekcjami ma ona szereg innych, ważnych zalet. A zatem:

aronia – 21 powodów, dla których warto z niej korzystać

 1. Aronia daje znakomite efekty przy leczeniu nadciśnienia (obniża ciśnienie i na efekty nie trzeba długo czekać!).
 2. Jest silnym antyoksydantem.
 3. Zapobiega odkładaniu się cholesterolu, obniża poziom LDL.
 4. Wzmacnia naczynia krwionośne.
 5. Aronia ma właściwości chroniące serce.
 6. Zawiera witaminy C, B2, B6, E, PP, kwas foliowy (wit. B9).
 7. Zawiera minerały: żelazo, miedź, magnez, jod, wapń, molibden, bor.
 8. Wspomaga pracę jelit.
 9. Wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.
 10. W badaniach wykazano ochronne skutki aronii przed szkodliwym dla organizmu promieniowaniem.
 11. Chroni przed chorobami nowotworowymi.
 12. Aronia zawiera znacznie więcej witaminy P (barwniki roślinne, m.in.rutyna, kwercetyna, antocyjany należące do bioflawonoidów) niż cytryny i mandarynki. Wymienione poniżej działania w znacznej mierze wynikają z zawartości witaminy P, która:
 13. Ma znakomity wpływ na przyswajalność witaminy C.
 14. Razem z witaminą C wzmacnia tkankę łączną  w organizmie.
 15. Wzmacnia, uelastycznia, uszczelnia naczynia krwionośne, a niedobór tej witaminy odpowiada za kruchość  naczyń.
 16. Ma także właściwości przeciwalergiczne, przeciwgrzybicze i przeciwnowotworowe.
 17. Zapobiega wrzodom.
 18. Jest pomocna kobietom w okresie przekwitania (uderzenia gorąca).
 19. Większe dawki witaminy P i C zapobiegają przeziębieniom, infekcjom oraz grypie, chronią naczynia przed atakiem wirusów i bakterii.
 20. Wspomaga leczenie miażdżycy.
 21. Cenna dla zdrowia oczu. Zawarte w aronii bioflawonoidy regenerują oczy i poprawiają wzrok. Aronia niweluje także negatywny wpływ promieniowania monitorów  co sprawia, że jest cenna dla osób pracujących przy komputerze).

UWAGA!!

Szukając soku z aronii w sklepie – czytajcie etykietę. Niektóre proponowane soki zawierają mało aronii – sprawdziłam przynajmniej 10 soków stojących na półce w delikatesach. Sok w sklepach (butelkowany) nie jest tani, ale można znaleźć w internecie w większych pojemnościach i cena może być ok. 3 razy niższa (np. w kilku litrowych workach z kranikiem).

Ponieważ sok jest cierpki – żołądek czy układ pokarmowy bardziej wrażliwych osób może nadmiernie zareagować na 100% sok. Dlatego najlepiej zacząć od porcji soku rozcieńczonego by przetestować jak my reagujemy. Trzeba po prostu sprawdzić indywidualnie – różnimy się i nie ma recepty. Ja piję sok nierozcieńczony. Mój układ pokarmowy reaguje, ale nie na tyle aby był to dla mnie jakikolwiek dyskomfort. Gdyby tak było – próbowałabym różnego stężenia soku rozcieńczając go przegotowaną wodą. I tak proponuję zrobić na początek.

źródła

Publikacje o aronii

 

[mc4wp_form id=”126″] 

Moje książki w księgarni (duży rabat):