Nadmiar śluzu – jak rozpoznać, że go mamy?

Śluzowate wydzieliny z nosa, śluz z pochwy, język pokryty grubym nalotem, flegma w gardle, częste przeziębienia i częsty katar, problemy z zatokami – są to objawy związane z nadmiarem śluzu. Katar czy flegma w gardle są uciążliwe ale nadmiar śluzu jest w ogóle niekorzystny dla naszego zdrowia. Śluz jest doskonałą pożywką dla rozmnażania się drobnoustrojów, rozwoju drożdży i patogennej flory (w ciepłym i wilgotnym środowisku znajdują dobrą pożywkę). Nadmiar śluzu jest niekorzystny dla zdrowia płuc i układu oddechowego, serca, narządów kobiecych, stawów i nie tylko. Może być przyczyną różnych stanów zapalnych w organizmie. Dlatego jego usunięcie ważne jest nie tylko ze względu na dyskomfort jaki odczuwamy kiedy miewamy ciągle pozornie niegroźny katar ale z powodu zdrowia w ogóle.

Najczęściej nadmiar śluzu w organizmie powstaje wskutek zbyt dużej ilości mięsa, nabiału, białej mąki i cukru w diecie.

Jak oczyścić organizm z nadmiaru śluzu – 8 zaleceń!

Proponuję 4 tygodniową naturalną kurację, która może okazać się bardzo skuteczna. Flegma w gardle i inne objawy nadmiaru śluzu powinny ustępować. Jeśli jednak efekty będą ale niewystarczające trzeba zalecenia związane ze wskazówkami dietetycznymi przedłużyć (za wyjątkiem herbatki, której nie pijemy dłużej niż 4 tygodnie).

Taką kurację można zastosować także podczas dłuższego przygotowania do detoksu.

W czasie kuracji eliminującej nadmiar śluzu z organizmu:

1. Wyeliminować: nabiał, cukier, wyroby z białej mąki (a wyroby z innego rodzaju mąki zawierającej gluten, np. pełnoziarnistej, żytniej ograniczyć).

2. Ograniczyć spożywanie mięsa maksymalnie do 2-3 razy w tygodniu.

3. Jadać głównie gotowane i ciepłe posiłki (przeważająco).

4. Przyprawiać potrawy kurkumą, pieprzem, pieprzem cayenne, imbirem, majerankiem, tymiankiem, które sprzyjają osuszaniu z nadmiaru śluzu.

5. Jadać kaszę jaglaną i gryczaną, a do gotowania potraw dodawać cebulę i czosnek – produkty te również sprzyjają osuszaniu organizmu z nadmiaru śluzu.

6. Przyjmować probiotyki by sprzyjać namnażaniu się zdrowej fizjologicznej flory bakteryjnej jelit.

7. Intensywnie się ruszać przynajmniej 3 razy w tygodniu (to mogą być szybkie marsze lub jogging) by pobudzić krążenie limfy co będzie ułatwiało wydalanie śluzu.

8. Pić poniższy napar 2-3 razy dziennie między posiłkami przez okres do 4 tygodni**:

W ebooku “Alkaliczny detoks” str. 241

UWAGA!

**Lukrecja jest przeciwwskazana dla osób z nadciśnieniem tętniczym*. Nie można jej stosować w nadmiarze lub przez zbyt długi czas.

W trakcie trwania kuracji warto zadbać aby nie jadać późnym wieczorem (dajmy czas naszemu ciału a zwłaszcza układowi pokarmowemu na odciążenie i dokładne “przerobienie” tego, co zjedliśmy w ciągu dnia) i jeść z umiarem (czyli tyle aby czuć sytość, ale też nie czuć się przejedzonym). To jest ważne zawsze, nie tylko podczas oczyszczania ze śluzu, ale kiedy eliminujemy śluz, istotne jest aby nasz układ trawienny i wydalniczy miał możliwość optymalnej pracy, a powyższe 2 warunki temu sprzyjają.

Źródła:

“Alkaliczny detoks” Beata Sokołowska

“Odżywianie dla zdrowia” Paul Pitchford str. 364-365; 360-361

* “Nadciśnienie tętnicze indukowane przez lukrecję”

 

[mc4wp_form id=”126″] 

Moje książki w księgarni (duży rabat):