8 najgorszych barwników w żywności, których najlepiej unikać

utworzone przez | 29 maja 2017 | ZDROWE CIAŁO | 6 Komentarze

Barwniki spożywcze w żywności to dodatek, który w żaden sposób nie wpływa na wartość odżywczą, a jedynie na wygląd produktu. Dla mnie osobiście wygląd także jest sprawą wątpliwą, bo sztuczne kolory kojarzą mi się ze sztucznym smakiem.

Barwniki dodawane są nie tylko do żywności, ale też do suplementów. Po co?? Tego nie wiem bo jakie może mieć znaczenie czy połykamy witaminę o kolorze niebieskim czy innym?? Zupełnie żadnego a też na widok suplementów nie wydziela się ślina. Po co więc wzbogacanie ich wyglądu?

Poniżej przykład, który zainspirował mnie do napisania tego postu.

Jakiś czas temu ktoś obdarował mnie suplementem magnezu. Od razu zwrócił moją uwagę jego mocno niebieski kolor. Oczywiście zerknęłam na etykietę i szkoda nawet pisać co tam było. Produkt w każdym razie, który miał być prozdrowotny (większości z nas magnezu brakuje i warto go suplementować) został tak wzbogacony, że szczerze to w jego prozdrowotne działanie zwątpiłam. Wylądował w koszu na śmieci ale szybko go stamtąd wyjęłam uznając, że przyda mi się jako dobry przykład na wykłady, które czasem prowadzę. Swój niebieski kolor suplement zawdzięczał jednemu z najbardziej szkodliwych barwników o nazwie indygotyna, oznaczany jako E132. Jest niezalecany dzieciom, ale dodawany np. do lodów, słodyczy, napojów. Jest kancerogenny, może wpływać na nadpobudliwość, problemy z sercem i wywoływać alergie.

Najbardziej szkodliwe barwniki spożywcze

Jeśli takie oznaczenia spotykacie na etykietach, to lepiej produkt odstawić na półkę.

Unikajmy barwników

Nie warto zwracać uwagi na normy, bo co z tego, że dodatek szkodliwych składników jest niewielki jeśli znajdują się one w wielu gotowych produktach? Tak też i często jest z barwnikami. Są wszechobecne. I jak napisałam wyżej – nie tylko w żywności, ale też w suplementach, które mają spełniać rolę prozdrowotną. Także w lekach. Nie mamy wpływu na leki, które przepisuje nam lekarz, ale na te dostępne bez recepty już tak.

Barwniki, jak i inne produkty ze sztucznymi dodatkami najlepiej jest wyeliminować całkowicie. A szczególnie osoby, które mają jakiekolwiek problemy z objawami alergicznymi, problemami ze skórą czy snem, bólami głowy i brzucha, kiepskim nastrojem, bądź problemy związane ze sprawną pracą mózgu (jak koncentracja czy procesy myślenia).

Znam wiele osób, u których szybko następowała poprawa samopoczucia tylko dlatego, że rygorystycznie podeszły do tego co kupują.

Czy napis „naturalne” przy barwnikach oznacza całkowicie bezpieczne?

Niekoniecznie. Na przykład naturalny barwnik koszelina (E120), może wywoływać reakcje alergiczne, nasilać astmę i katar sienny. Koszelina uzyskiwana jest z czerwca kaktusowego (to owad, który jest mielony celem pozyskania barwnika). Koszelinę możemy znaleźć m.in. w napojach owocowych, słodyczach, galaretkach, ciastach, sosach.

Inny – pomarańczowoczerwony barwnik – pozyskiwany z drzewa Annatto (oznaczony jako E160b lub annato) może sprzyjać alergiom, bólom głowy czy powstaniu egzemy. Znajdziemy go w olejach roślinnych, serach, margarynach, lodach.

Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny. Ma różną wrażliwość. Jednym osobom coś szkodzi szybko, innym dopiero po długim czasie. Tak czy tak dobrze mieć świadomość bo chodzi przecież o nasze samopoczucie. Czasami zmiana jednego nawyku daje dużą poprawę. A na pewno nawyk czytania etykiet i kupowania odpowiednich produktów (jak najbardziej naturalnych) jest najważniejszy jeśli chodzi o jedzenie.

Wnioski

Wniosek jest jeden – najzdrowsze dla nas produkty są te bez etykiet.

ALE jeśli już wybieramy wśród produktów pakowanych to CZYTAJMY ETYKIETY i najlepiej nie kupujmy takich, które w składzie mają oznaczenia nam nieznane lub nie mamy wiedzy na temat ich wpływu na organizm.

NIE UFAJMY też napisom na produktach typu „naturalny” a tym bardziej „identyczny z naturalnym”. Niekoniecznie znaczą one to czego oczekujemy i niekoniecznie będą miały dobry wpływ na nasz organizm.

Osoby borykający się z ALERGIĄ, ASTMĄ, PROBLEMAMI SKÓRNYMI, SŁABĄ KONCENTRACJĄ, BÓLAMI o nieznanych przyczynach szczególnie powinny uwrażliwić się na to, co kupują nie tylko w sklepie, ale też w restauracji. Może się okazać, że szczególna dbałość o to, co jadamy wyeliminuje nasze dolegliwości.

I nie chodzi o to aby nasze życie kręciło się wokół jedzenia, ale o to, abyśmy wyrobili w sobie nawyk wyborów „dobrych” dla nas produktów, a kiedy już znajdziemy te dobre, korzystali właśnie z tych.

Ma to jeszcze dodatkową zaletę. Obserwując rynek, oferty sklepów, zmiany w asortymencie nawet w sklepach sieciowych ewidentnie widać, że rynek podąża za nami – konsumentami. Mamy wpływ na to, co będzie produkowane, kupując jedne produkty a unikając innych. I to się dzieje na tyle mocno, że jest bardzo widoczne. W Warszawie także w menu restauracji. Ogromna siła sprawcza jest więc w tym na co wydajemy swoje pieniądze. To optymistyczne :).

Ogólne oznaczenia dodatków typu E według numerów oznaczają:

E 100 – E 199 barwniki

E 200 – E 299 konserwanty

E 300 – E 399 przeciwutleniacze (UWAGA! samo określenie „przeciwutleniacze” kojarzymy najczęściej z czymś pożądanym, ale jako dodatki do żywności mogą one być zarówno naturalne jak i chemiczne, syntetyczne. Syntetyczne mogą wpływać na powstawanie alergii i innych dolegliwości a także  przyczyniać się do powstawania wolnych rodników zamiast odwrotnie).

E 400 – E 499 emulgatory, dodatki spulchniające i żelujące

E 500 – E 599 substancje pomocnicze, np.

E 600 – E 699 wzmacniacze smaku

E 900 – E 999 substancje słodzące

 

Ściąga zdrowych zakupów

Wygodna, w tabelkach – ułatwi Ci dbanie o różnorodność i równowagę kwasowo-zasadową. Na zdrowie <3

 

Moje książki teraz jako ebooki w formacie pdf:

 

 

6 komentarzy

 1. Ewa

  P. Beato mam pytanie dotyczące wody alkalicznej, czy można ją podawać niemowlętom?

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Jakąś bardzo delikatną o umiarkowanym pH jak coral-mine.

   Odpowiedz
 2. kl

  jak to jest, że cytryna jest prozdrowotna mimo że zawiera pełno kwasów [kwas cytrynowy, witamina C-kwas askorbinowy] a pH soku z cytryny jest bardzo niskie?

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Ma dużo witamin i minerałów. Jeśli chodzi o pH w odniesieniu do tego jak cytryna działa w organizmie to mimo, że sok jest kwaśny, jej właściwości są zasadotwórcze. To czy produkt działa zasadotwórczo, czy kwasotwórczo wewnątrz organizmu bada się w specjalnym procesie spalania (zawartość popiołu po spalaniu). To co zostaje po spaleniu decyduje o właściwościach produktu. Generalnie chodzi o zawartość minerałów.

   Odpowiedz
 3. Joanna

  Dzień dobry, nie zapomniała Pani o dwutlenku tytanu – E171 ?
  Dodawany jest szeroko do żywności, a nawet do leków dla niemowląt! Proszę sprawdzić i uzupełnić wpis.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Beata Sokołowska

   Tak… przeoczyłam. Dziękuję. Pewnie jeszcze jakieś inne są. Nie jestem w tym ekspertem, ale sama sprawdzam etykiety i nazwy, które nie wiem co znaczą. I to chyba najlepszy sposób by znaleźć swoje ulubione i zdrowe produkty.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Mam na imię Beata. Jestem psychologiem holistycznym i terapeutką. Pasjonuję się zdrowym, świadomym życiem i rozwojem wewnętrznym i duchowym. A szczególnie zmianą emocji, przekonań i świadomości. Piszę o tym, co pomogło mi uwolnić ograniczenia, pokochać siebie, odzyskać sens i równowagę w życiu. Wierzę, że to pomoże też Tobie. Czytaj dalej moją historię

psycholog online
Kup przewodnik o oczyszczaniu