Ostropest plamisty odtruwa, oczyszcza i jest niezwykle pomocny dla wątroby. Jak pisałam w książce “Alkaliczny detoks” wątroba jest najważniejszym filtrem dla naszej krwi. Jej kondycja ma więc wpływ na cały organizm. O ostropeście, który jest prawdziwym orędownikiem wątroby warto pamiętać i stosować w kuchni. Tym bardziej, że jest to bardzo proste. Nie potrzeba dużo. Używany systematycznie (często jak przyprawa) zrobi swoje.

Jak korzystać z ostropestu

Najprościej. Ostropestem można po prostu:

  • posypywać sałatki
  • dodawać do zup
  • dodawać do dań jednogarnkowych
  • dodawać do kefiru, jogurtu itp.
  • dodawać do zielonych koktajli
  • dodawać do porannej owsianki lub musli
  • posypywać kanapki

Właściwie to można go dodać do każdej potrawy. Ja najczęściej posypuję ostropestem sałatkę (1 łyżeczką) albo dodaję do zielonego koktajlu (też 1 łyżeczkę) albo i jedno i drugie w ciągu dnia. Najlepiej jest kupić nasiona ostropestu i mielić na świeżo 1-2 porcje w młynku do kawy.

Ostropest zawiera sylimarynę. Tej aktywnej substancji zawdzięcza między innymi swoje mega właściwości odtruwające. Jakie jeszcze ma właściwości oraz

10 powodów, dla których warto stosować ostropest plamisty

  1. Neutralizuje nawet silne i bardzo szkodliwe toksyny (rewelacyjna pomoc w usuwaniu toksyn).

2. Regeneruje wątrobę (bardzo ważne przy zatruciach, długotrwałym przyjmowaniu leków, chorobach wątroby czy po prostu złej diecie, opartej na produktach przetworzonych zawierających różnorodne dodatki, z których organizm musi się oczyszczać).

3. Chroni przed negatywnym działaniem promieni UVA i UVB zarówno przed uszkodzeniami skóry jak i fotostarzeniem. W tym zakresie działa kompleksowo ponieważ wpływa na naprawę tych uszkodzonych przez promienie ale też unieszkodliwia komórki zmutowane. Przy tym nie szkodzi komórkom zdrowym. Zbliża się lato więc tym bardziej używajmy ostropestu.

4. Korzystnie wpływa na poziom glutationu. To związek o silnych właściwościach przeciwutleniających – neutralizuje działanie wolnych rodników, chroniący komórki i tkanki przed uszkodzeniem przez toksyny. Jest wykorzystywany przez organizm jako pierwsza linia obrony na poziomie komórkowym. Odtruwa organizm, neutralizuje pestycydy. Sprzyja zwalczaniu wirusów, bakterii i pasożytów.

5. Ma działanie przeciwnowotworowe.

6. Korzystnie wpływa na układ hormonalny (zarówno kobiet jak i mężczyzn).

7. Działa korzystnie i wzmacniająco na układ trawienny. Poprawia trawienie, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i wspomaga przepływ żółci.

8. Jest pomocny w alergiach – łagodzi reakcje zapalne jakie wywołują alergie. Wykazuje skuteczne działanie w przypadku alergicznego nieżytu nosa.

9. Wzmacnia naczynia krwionośne.

10. Korzystnie wpływa na poziom glukozy i poziom cholesterolu.

Ostropest plamisty jest dostępny i jest tani. Jego właściwości są naprawdę cudowne, a DZIAŁANIE DOWIEDZIONE badaniami. KORZYSTAJCIE!!!

Z dobrodziejstw ostropestu mogą korzystać także osoby osłabione czy niezdrowe. 

Warto również wiedzieć, że ostropest korzystnie wpływa na laktację u kobiet karmiących. 

UWAGA!! Olej z ostropestu można stosować zewnętrznie na skórę (będzie działał nawilżająco; przyspiesza regenerację skóry, rozjaśnia ją i chroni przed działaniem wolnych rodników). Można go kupić w internecie.

Z zalet ostropestu można skorzystać też sięgając po dobrej jakości suplementy. Ja korzystam z takiego, który oprócz ostropestu zawiera też 2 inne korzystne dla wątroby składniki: karczocha i mniszka.

 

[mc4wp_form id=”126″] 

Moje książki w księgarni (duży rabat):