Woda to podstawowy budulec naszego ciała. Uczestniczy ona we wszelkich procesach biochemicznych, transporcie substancji odżywczych, wydalaniu toksyn, trawieniu, regulacji temperatury ciała.

Nawodnienie dobrej jakości wodą (taka jest woda alkaliczna) wpływa na stan wszystkich naszych komórek. Utrzymanie w dobrej kondycji narządów wewnętrznych, stawów, naczyń krwionośnych, młodej skóry wymaga wypijania codziennie odpowiedniej ilości wody – najlepiej alkalicznej i o niskim potencjale redox (wyjaśnienie poniżej).

Co nam daje woda alkaliczna (o min. pH>7,2 a najlepiej ok.8-9)

1. Ma właściwości odkwaszające

i sprzyja utrzymaniu równowagi kwasowo – zasadowej.
Większość środowiska wewnętrznego ciała ma odczyn alkaliczny (zasadowy). Wraz z wiekiem organizm coraz bardziej się zakwasza zwiększając ryzyko chorób, ale też wywierając ogromny wpływ na samopoczucie i szereg nieprzyjemnych dolegliwości.
Im jesteśmy starsi tym bardziej powinniśmy dbać o zachowanie równowagi kwasowo – zasadowej co w skrócie oznacza, że wzrasta nasze zapotrzebowanie na minerały o właściwościach alkalizujących. Tych możemy dostarczyć wyłącznie poprzez pożywienie i napoje oraz wspomagająco (ale tylko wspomagająco) poprzez suplementację.
Minerały alkaliczne (magnez, wapń, potas, sód) są też niezbędne dla sprawnego działania narządów wewnętrznych. Zapewnia je nam m.in. woda alkaliczna.

2. Przeciwdziała chorobom,

m.in. dnie moczanowej, cukrzycy, nadciśnieniu, kamicy nerkowej, nadkwasocie żołądka, otyłości, nowotworom, refluksowi żołądka.
Sprzyja też leczeniu bo środowisko alkaliczne nie jest dla rozwoju chorób przyjazne.

3. Korzystnie wpływa na poziom cukru, trójglicerydów, cholesterolu i kwasu moczowego.

Stosunkowo szybko efekty te widać w badaniach krwi.

4. Chroni DNA

W wyniku działania wolnych rodników może zostać uszkodzone DNA komórki. Doskonałym zabezpieczeniem jest woda mająca właściwości antyutleniacza (alkaliczna woda o ujemnym potencjale REDOX – pkt. 9), w której jest dość wolnych elektronów “zaspokajających potrzeby” wolnych rodników. To trochę tak, jak byśmy “karmili” nadmiar wolnych rodników nie zmuszając ich do atakowania naszych zdrowych komórek.

5. Wzmacnia system odpornościowy

między innymi poprzez swoje działanie antyutleniające, sprawną eliminację toksyn i lepsze odżywienie oraz dotlenienie komórek.

6. Przeciwdziała przewlekłemu zmęczeniu

Osoby pijące wystarczającą ilość dobrej jakości wody bardzo szybko odczuwają efekty w samopoczuciu i przypływie energii.

7. Dobrze nawadnia i wspomaga usuwanie toksyn

Budowa cząsteczki wody alkalicznej pozwala na jej przenikanie przez błony komórkowe co prowadzi do odpowiedniego nawodnienia. Woda “normalna”, o wysokim dodatnim potencjale redox (ORP) nie ma tej właściwości bo jej budowa nie pozwala na przenikanie do komórek. Zwykle woda to 12-18 połączonych cząsteczek tworzących klastry (wielkość uniemożliwiająca przeniknięcie przez błonę komórkową). Organizm filtruje ją i usuwa poprzez układ moczowy nie mogąc jej efektywnie wykorzystać i jednocześnie obciążając nerki.
Warto wiedzieć, że środowisko płynów wewnątrz naszego organizmu ma znacznie niższe wartości potencjału ORP niż płyny, które najczęściej pijamy. By to wyrównać organizm zużywa wiele energii.
Woda alkaliczna zbudowana jest z 5-6 cząsteczek. To ze względu na tę znacznie mniejszą wielkość może ona przedostawać się przez błony komórkowe i zaraz po spożyciu być wykorzystywana w procesach przemiany materii.
Tkanki są lepiej nawodnione, a toksyny rozpuszczane i poprzez to łatwiej usuwane.
Ciekawostką jest, że klastry zbudowane z 5-6 cząsteczek ma woda po rozmrożeniu. Dlatego możemy się spotkać z zaleceniami mrożenia wody i choć jest to zasadne, nie jest niestety wygodne.

8. Dotlenia komórki

Chroni to między innymi przed rozwojem nowotworów, które najlepiej rozwijają się w środowisku o niskiej zawartości tlenu (czy też beztlenowym).
Przy braku odpowiedniej ilości tlenu zachodzą procesy fermentacji w wyniku których powstają kwasy – środowisko bardzo sprzyjające chorobom i starzeniu sie organizmu.
Tlen jest niezbędny do życia i do optymalnego przebiegu procesów metabolicznych tak, by procesy fermentacji nie zachodziły lub zostały zminimalizowane.

9. Ujemny wskaźnik ORP (redox czyli potencjał utleniająco-redukujący) powoduje, że woda działa jak antyoksydant

niwelując skutki działania wolnych rodników, które odbierając elektrony zdrowym komórkom powodują ich uszkodzenie.
Im niższy wskaźnik redox tym silniejsze oddziaływanie antyoksydacyjne czyli zdolność eliminowania wolnych rodników tlenowych ponieważ wraz ze spadkiem ORP wzrasta ilość wolnych elektronów (do oddania wolnym rodnikom).
To ujemny potencjał redox nadaje niektórym znanym źródłom właściwości leczniczych (np. w Lourdes czy Tlacote). Kiedyś z tego powodu uważano taką wodę za świętą. Dziś nauka jest tak rozwinięta, że wiemy z czego wynikają takie nadzwyczajne zdrowotne właściwości wody, a jako pierwsi odkryli to naukowcy japońscy badając wskaźnik REDOX wyrażany w mV.
Wskaźnik ORP dodatni powoduje, że woda ma właściwości utleniające, czyli w skrócie, zamiast regenerować nasz organizm, przyspiesza starzenie się komórek. W “cudownych” źródłach (m.in w/w) potencjał REDOX jest niższy niż -200 mV. Taka woda nabiera właściwości silnego i naturalnego antyutleniacza (dużo wolnych elektronów) i przeciwdziała procesom starzenia się organizmu.
Więcej o potencjale ORP (REDOX) i jakie ma on znaczenie można poczytać m.in. tutaj:
http://www.natura-zdrowie.pl/potencjal-utleniajaco-redukujacy-redox/

10. Opóźnia zmęczenie mięśni

dzięki działaniu buforującemu na kwas mlekowy powstający podczas wysiłku fizycznego.
Dzięki temu osoby uprawiające sport wolniej się męczą i zyskują więcej energii a woda taka zalecana jest naturalnie sportowcom.
Przeciętnie pH wody jest w okolicach 7 (woda z wodociągów, wody mineralne dostępne w sklepach), a potencjał redox większy niż +150 mV. M.in. dlatego, nawet pijąc ilość wody zgodną z zapotrzebowaniem naszego organizmu – jesteśmy w większości niewystarczająco dobrze nawodnieni i trudno nam utrzymać na optymalnym poziomie alkaliczne środowisko komórek.
Woda i żywność to 2 najważniejsze ogniwa w utrzymaniu zdrowia i równowagi kwasowo – zasadowej.
Jest wiele przypadków uleczeń dokumentowanych przez naukowców, w których udział miało picie dobrej jakości alkalicznej wody.
Zwracajmy uwagę na to co pijemy!!! Poniżej 2 filmiki, które mogą dać nam obraz właściwości wody alkalicznej i innych (szkodliwych wręcz i zakwaszających oraz przyspieszających starzenie) napojów, których trzeba unikać!.
WARTO OBEJRZEĆ:

Filmik prezentujący szybkość rozpuszczania zanieczyszczeń w wodzie alkalicznej. Taka właściwość alkalicznej wody usprawnia eliminację toksyn i ich sprawne wydalanie z organizmu.

Jonizator przenośny używany na filmiku dostępny jest w sklepie OZONEO TUTAJ

 

[mc4wp_form id=”126″] 

Moje książki w księgarni (duży rabat):