To nie tylko etykieta fast fooda, ale też etykieta ogromnej ilości produktów wysoko przetworzonych. Nota bene one także są jak fast food. Jest wiele powodów by ich nie jadać, a jednym z ważniejszych są tłuszcze utwardzone (tłuszcze trans, uwodornione – to inne nazwy tego nieprzyjaznego dla naszego zdrowia i formy składnika).

 

Zdrowe niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) w przemysłowym procesie utwardzania lub podgrzewania do wysokich temperatur przekształcają się w niebezpieczne tłuszcze trans. Szkodzą one tętnicom, układowi pokarmowemu, przyczyniają się do miażdżycy, zwałów serca, wylewów, cukrzycy, otyłości, raka (zwłaszcza raka jelita grubego) oraz do wzrostu cholesterolu. Dodatkowo te szkodliwe tłuszcze obniżają płodność, źle wpływają na potencję i mocno osłabiają układ odpornościowy. Jakość życia wzrośnie, jeśli wyeliminujemy je z naszego pożywienia. Producenci chętnie wykorzystują tłuszcze trans ponieważ obniża to koszt produkcji, a dodatkowo wydłuża termin przydatności i poprawia konsystencję oraz smak (tłuszcz jest nośnikiem smaku).W żywności przemysłowej znajdziemy je w ogromnej liczbie produktów jak np. w ciastkach, chipsach, popcornie (i innych przegryzkach czy słonych przekąskach), słodyczach, przyprawach, sosach w proszku, zupkach instant, daniach w kubeczkach, margarynach, mixach do smarowania pieczywa, sosach, żywności typu fast food, a nawet w przyprawach. Bez czytania etykiet się nie obejdzie, bo nawet pozornie zdrowy produkt może je zawierać.

 

JAK WYELIMINOWAĆ TŁUSZCZE TRANS?

Nie kupujemy nic na czym widnieje w składnikach napis:
a) uwodorniony lub częściowo uwodorniony
b) tłuszcz utwardzony lub olej utwardzony

Nie kupujemy produktów:
a) o długich terminach przydatności do spożycia w składzie, których znajduje się olej roślinny. Z dużym prawdopodobieństwem będzie to olej utwardzony.
b) o konsystencji stałej lub proszku w składzie, których na etykiecie znajduje się olej roślinny.

Tłuszcz roślinny jest utwardzany by zwiększyć jego trwałość i zamienić formę płynną na stałą. Normalnie oleje roślinne są płynne. Producenci nie mogliby ich wykorzystać do żywności gdyby nie został on wcześniej utwardzony.

Nie jadamy żywności, która smażona jest w wysokich temperaturach. 
Najczęściej spotkamy się z taką w gastronomii. I nie chodzi tylko o typowe pożywienie typu fast food, ale też smażenie produktów w głębokim tłuszczu, często na wielokrotnie wykorzystywanym oleju. Robi się to nawet w restauracjach bo jest prościej i taniej. Jeśli zamawiamy takie danie – zapytajmy jak ono jest smażone. Bo może być na patelni, a może być zanurzane w pojemniku wypełnionym olejem, w jakim smaży się m.in. frytki.
Najlepiej w ogóle zrezygnować z dań smażonych na zewnątrz. Nie smażymy potraw na oleju roślinnym w bardzo wysokich temperaturach smażenia. Smażenie jest najmniej zdrowym sposobem przyrządzania jedzenia, a jeśli dodatkowo podgrzanie tłuszczu przekroczy jego temperaturę spalania – to staje się niebezpieczne dla zdrowia.

W ogóle najlepiej dać sobie spokój z żywnością wysoko-przetworzoną, bo tłuszcze trans to nie jedyny składnik, którego trzeba się wystrzegać. Nie wspominając o tym, że jedzenie przetworzone jest wyjałowione z wartości jakie ma naturalna żywność. Jemy, ale głód komórek na składniki odżywcze nie jest zaspokojony. Ich żywotność i zdolność regeneracji zostaje upośledzona. Coraz łatwiej o chorobę, a samopoczucie pozostaje daleko od uczucia energii i witalności.Eliminacja żywności wysoko przetworzonej (w tym fast food) to podstawa zmian i najważniejszy punkt, który opisałam w książce “Alkaliczny styl życia” podając tam szczegółową listę produktów, jakich trzeba się zdecydowanie wystrzegać.

To klucz do profilaktyki. Do terapii pomagającej w zdrowieniu i zachowaniu młodości.

Chcemy czuć się dobrze? Musimy zrezygnować z jedzenia, które nie służy ciału i zakwasza organizm, a żywność wysoko przetworzona należy do najbardziej zakwaszających i przy tym niezwykle ubogich pod względem swoich wartości odżywczych. ZRÓB TEN PIERWSZY KROK! On jest podstawą wszelkich innych dobrych zmian. Jeśli nie masz pomysłów co jeść – postaw na proste pożywienie jak np. kasze z duszonymi warzywami, ziemniaki z sałatą, wszelkie zupy gotowane na wywarach z warzyw, rybę z warzywami na parze, sałatki z dużą ilością zieleniny (mogą być z dodatkiem ryby, sera owczego typu feta, jajkami), pij koktajle i soki warzywne. Używaj przypraw, by wzbogacać smak potraw.

Wiem, że komponowanie posiłków sprawia trudność i sama to przechodziłam. Ale jeśli brak nam na początku pomysłu to najlepszym wyjściem jest właśnie prostota. Dodatkowo ona nam ogromnie służy, bo proste jedzenie łatwiej się trawi a układ pokarmowy nie jest przeciążony. Czerpiemy więc z niego znacznie więcej korzyści.Możesz przeczytać także: Czego możemy oczekiwać jedząc pożywienie fast food?

Ciekawy jest także zaledwie 2 tygodniowy eksperyment ze śmieciowym jedzeniem: http://food-forum.pl/smieciowe-jedzenie-uszkadza-jelita/ Tylko 2 tygodnie!!!! Co jeśli to są miesiące lub lata???

 

[mc4wp_form id=”126″] 

Moje książki w księgarni (duży rabat):