O co dbać by nie zakwaszać organizmu – w skrócie

utworzone przez | 19 czerwca 2015 | ZDROWE CIAŁO | 0 komentarzy

W wieku prawie 48 lat mam bardzo dobrą kondycję, dobrze śpię, najczęściej mam bardzo dobry nastrój (choć borykam się z problemami jak większość z nas) nie nękają mnie żadne bóle ani dolegliwości, podejmuję nowe wyzwania, mam apetyt na życie i czuję się młodziej niż 20 lat temu. Nie zawsze tak było, a korzystne zmiany zaczęły się pogłębiać wraz ze zmianami, jakie wprowadziłam. Każdy z Was może zrobić to samo.
 

Zakwaszenie organizmu – o co dbać by mu przeciwdziałać

 
Niekorzystne dla naszego samopoczucia, wyglądu i zdrowia czynniki zaburzają naszą równowagę kwasowo-zasadową (równowagę pH) czyli inaczej mówiąc zakwaszają wewnętrzne środowisko, które w 80% powinno być zasadowe.
To bezpośrednio stąd zaczerpnęłam określenie „alkaliczny styl życia”.  Alkaliczny – bo zasadowe środowisko tworzy zdrowie, podczas gdy kwasowe sprzyja chorobom, a styl życia, ponieważ jest więcej czynników sprzyjających zakwaszeniu, aniżeli samo odżywianie. O równowagę pH trzeba dbać na co dzień, ponieważ tysiące reakcji chemicznych, procesy metaboliczne – zachodzą wewnątrz organizmu cały czas. By zapewnić ich prawidłowy przebieg niezbędne jest (w skrócie) dbanie o:
 

– Jedzenie i picie

 
Zbyt mała ilość produktów zasadotwórczych w stosunku do tych zakwaszających będzie zaburzała równowagę. Niedobory witamin i minerałów osłabiają komórki i czynią je podatnymi na choroby. Z kolei każda choroba to dodatkowy czynnik zakwaszający. Niektóre witaminy i minerały muszą być uzupełniane, aby nie powstawały niedobory.
 

– Nawadnianie

 
Zbyt małe nawodnienie komórek to m.in. niesprawna eliminacja toksyn z organizmu, a ich gromadzenie zakwasza wewnętrzne środowisko.
 

– Detoks

 
Zanieczyszczenie organizmu (toksynami, grzybami, pasożytami), zły stan jelit (zaburzenie flory bakteryjnej, dużo złogów uniemożliwiających prawidłowe przyswajanie składników odżywczych i będące źródłem uwalniania toksyn do krwioobiegu) – zakwasza.
 

– Stres

 
Podczas stresu organizm zużywa duże ilości magnezu, który jest niezbędny komórkom. Magnez to najbardziej alkaliczny pierwiastek więc jego braki zaburzają równowagę pH.
 

– Niedobór snu

 
Działa zakwaszająco m.in. poprzez to, że jest źródłem stresu dla ciała, a każdy rodzaj stresu wywołuje tę samą reakcję w organizmie (różni się ona tylko intensywnością przebiegu). Brak dostatecznej ilości regenerującego snu, to także spowolnienie eliminacji toksyn.
– Brak równowagi psychicznej.
Wpływa niekorzystnie m.in. na stres i sen. Tym samym zaburza równowagę kwasowo-zasadową.
 

– Ruch

 
Umiarkowany ruch to szybsze krążenie, a tym samym dotlenienie komórek i dostarczenie im składników odżywczych. Poza tym usprawnia eliminację toksyn. Brak ruchu sprzyja zaburzeniu równowagi pH.
 

Nie ma drogi na skróty

 
To prawda, że reforma zdrowia powinna się zacząć w naszej kuchni. Osoby zdrowe mogą wzmocnić swoją formę, sprawność umysłową, seksualną i fizyczną, samopoczucie i urodę. Osoby chore mogą wspomóc zdrowienie nie tylko korzystając z tego, co oferuje medycyna, ale wprowadzając zmiany w kuchni i stylu życia. Często to te właśnie zmiany decydują o zdrowiu bądź chorobie.
 

Dla kogo?

 
Menadżer w firmie potrzebuje sprawności umysłowej, jasności myślenia i siły by skutecznie zarządzać. Mama w domu potrzebuje energii i dobrego nastroju by zaspokoić najważniejsze potrzeby dzieci (życiowe i emocjonalne). Wszyscy potrzebujemy dobrej formy psychicznej i fizycznej by podejmować wyzwania, radzić sobie z problemami i realizować marzenia.
 

Wymówki?

 
Nieprawdą jest, że trzeba mieć więcej pieniędzy lub czasu. Wszystko zaczyna się w głowie i wszystko jest kwestią zastąpienia jednych nawyków innymi, jednych produktów innymi. Niekoniecznie tym co akurat modne i przez to znacznie droższe – są tańsze, zdrowe alternatywy. Książkę starałam się napisać jak najprościej, podkreślając to, co najważniejsze, aby zmiana była dostępna dla każdego z nas. Bo tak jest, że jest to dostępne, ale też samo się nie zrobi. Drogę do zdrowia i dobrego samopoczucia przeszłam osobiście i często powtarzam – WARTO!
 
Aby podjąć decyzję – trzeba spróbować. Ja tylko mogę (z pełną odpowiedzialnością) powiedzieć, że nie znam osoby, która nie doświadczyłaby znaczących pozytywnych efektów. Ale każdy z nas musi zacząć coś robić, bo w przypadku naszego ciała i psychiki, nie da się zrobić czegoś za kogoś. Złudne jest ufanie, że jakieś pigułki rozwiążą wszelkie nasze problemy. A często zdarza się odwrotnie.
 
To nie moda, a wiedza o naszym organizmie i środowisku sprzyjającym zdrowiu i chorobie. Nasze wewnętrzne środowisko to nasza fizjologia i potrzeba ciała do utrzymywania homeostazy optymalnej dla człowieka. A one pozostają niezmienne i tylko my sami swoimi działaniami je zaburzamy.
 
W  książce „Alkaliczny styl życia” – wszelkie niezbędne wytyczne i wskazówki do tego, jak być w najlepszej formie.
 
Żyjesz alkalicznie? Ja TAK 😉
 
 

Moje książki teraz jako ebooki w formacie pdf:

 
 
 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Mam na imię Beata. Jestem psychologiem holistycznym i terapeutką. Pasjonuję się zdrowym, świadomym życiem i rozwojem wewnętrznym i duchowym. A szczególnie zmianą emocji, przekonań i świadomości. Piszę o tym, co pomogło mi uwolnić ograniczenia, pokochać siebie, odzyskać sens i równowagę w życiu. Wierzę, że to pomoże też Tobie. Czytaj dalej moją historię

psycholog online
Kup przewodnik o oczyszczaniu