Jednodniowa monodieta w wersjach, które proponuję poniżej jest idealną kuracją na lato. Na dworze jest ciepło więc nie tylko nie będziemy marzli, ale dodatkowo organizm będzie się lepiej chłodził.

Co nam da jednodniowa monodieta 

Przede wszystkim odciąży układ pokarmowy. Ale nie tylko. Taka monodieta działa na organizm oczyszczająco i regeneruje komórki. Oczywiście jeden dzień to krótki czas. Ale jeśli zdecydujemy się na powtarzanie monodiety raz w tygodniu, przez kilka kolejnych tygodni efekty będą się kumulowały. Ich moc będzie coraz bardziej zauważalna. Najlepiej, aby zobaczyć jak to działa i jak ogromnych możemy doświadczyć korzyści, założyć z góry praktykę monodiety przynajmniej przez 3-4 tygodnie. Nie wierzę aby ktokolwiek nie miał wyraźnych pozytywnych efektów. Ogromnie POLECAM. To jeden dzień w tygodniu. Oczywiście trzeba się nieco przygotować i zadbać o odżywianie dzień po (wskazówki poniżej). Ale tym samym to odpowiednie przygotowanie i odpowiednie zakończenie wzmacnia efekty. I daje nam 2 dni turbo doładowania minerałami i witaminami. Same plusy. Już jeden taki dzień wpłynie na poprawę samopoczucia. Ale pełnię tego jak dużo możemy zdziałać monodietą odczujemy kiedy powtórzymy ten dzień przynajmniej kilka razy.

Stosowanie jednodniowych kuracji wpłynie na:

Usprawnienie usuwania toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii

Odtrucie

Oczyszczenie jelit

Wspomaganie wątroby by miała czas nadrobić zaległości

Poprawę naszego samopoczucie

Poprawę wyników badań

Wagę ciała

Poprawę cery

Wzrost energii

Za pomocą regularnych monodiet możemy zdziałać cuda.

Jak przeprowadzić monodietę

W trakcie monodiety jemy przez cały dzień jeden rodzaj pożywienia (4 wartościowe propozycje poniżej) i pijemy tylko wodę i herbatki ziołowe. Dużo wody. Woda najlepiej kiedy jest alkaliczna antyoksydacyjna. To ona najlepiej nawadnia i jest najlepszym rozpuszczalnikiem co usprawnia eliminację toksyn, ale też i transport składników odżywczych.  Więcej o wodzie alkalicznej w zakładce menu tutaj.

Najlepiej jadać jest kolejne posiłki z wybranego rodzaju warzywa czy owocu co około 2 godziny. Pomaga to zaspokoić głód, który niewątpliwie się pojawi (nie ma tu czasu na wyłączenie ośrodka głodu jak przy dłuższych głodówkach).

Taką monodietę mogą przeprowadzić prawie wszyscy, wyłączając osoby chore (potrzebna konsultacja z lekarzem), kobiety w ciąży, mamy karmiące, dzieci i osoby wycieńczone bądź wychudzone. Także jeśli mamy alergię na dany pokarm (nierzadko pojawia się np. na pomidory), musimy wybrać inną opcję.  Jeśli ktoś ma przerost grzybów wtedy nie wybieramy monodiety owocowej.

W kolejnych tygodniach możemy wybierać tę samą lub inną monodietę.

Niezbędne przygotowanie i zakończenie

Przygotowanie i zakończenie trwa jeden dzień. Opiera się na diecie pełnowartościowej obejmującej warzywa, owoce, zboża i produkty pełnoziarniste, kasze, rośliny strączkowe, orzechy, pestki, tłuszcze nnkt.

Dzień przed monodietą wyeliminuj:

cukier i wyroby go zawierające (produkty, napoje)

mleko i jego przetwory

mięso, wędliny

żywność przetworzoną

żywność typu fast food oraz ciężką, tłustą, smażoną

wyroby z białej mąki

kawę i czarną herbatę

alkohol

Nie przejadaj się, jedz lekkie posiłki i wczesną kolację (na 3-4 godziny przed snem).

Powyższe wyłączenia obowiązują dzień po zakończeniu monodiety.

 

Monodieta borówkowa

Dodatkowe działanie:

Monodieta z udziałem borówek poprawia metabolizm. Wzmacnia naczynia krwionośne i ma korzystny wpływ na wzrok i zdrowie oczu. Reguluje poziom cukru we krwi. Usprawnia usuwanie kwasu moczowego z krwi. Reguluje pracę przewodu pokarmowego. Wspomaga pamięć. Przyczynia się do regulacji ciśnienia krwi.

Jak?

Przez cały dzień jemy tylko borówki. Ilość owoców dowolna.

Monodieta arbuzowa

Dodatkowe działanie:

Monodieta z arbuzem korzystnie wpływa na wygląd skóry. Przyspiesza przemianę materii. Korzystnie wpływa na potencję. Poprawia krążenie krwi. Dotlenia organizm. Działa moczopędnie i wspomaga pracę nerek przez co jest polecany w zaburzeniach układu moczowego. Jest bogactwem przeciwutleniaczy (likopen, luteina, beta karoten i in.) Dzięki temu ma działanie odmładzające i ochronne. Wspomaga regenerację mięśni i pracę serca (aminokwas cytrulina). Reguluje ciśnienie krwi. Orzeźwia. Jest wskazana przy dnie moczanowej.

Jak?

Przez cały dzień jemy tylko arbuza w dowolnej ilości.

Monodieta marchewkowa

Dodatkowe działanie:

Monodieta z marchwią poprawia wygląd skóry, powoduje, że jest ona bardziej gładka, napięta i ma ładny kolor. Dodatkowo pobudza procesy regeneracyjne skóry. Korzystnie wpływa także na włosy. Spowalnia starzenie. Poprawia krążenie krwi. Reguluje pracę układu trawiennego. Pomocna przy zaburzeniach typu zatwardzenia lub biegunki (lub ich naprzemiennym występowaniu). Wzmacnia układ immunologiczny. Pozytywnie wpływa na florę bakteryjną jelit. Jest korzystna dla wzroku.

 

Jak?

Przez cały dzień jemy tylko marchew (można zrobić surówkę z dodatkiem soku z cytryny, można jeść marchew ugotowaną na parze). Uzupełniająco możemy też wypić sok z marchwi.

 

Monodieta pomidorowa

Dodatkowe działanie:

Ta monodieta oczyszcza stawy. Wspomaga usuwanie ich bólu. Niemniej nie kiedy w stawach są stany zapalne (wtedy nie są zalecane warzywa psiankowate). Alkalizuje środowisko wewnętrzne. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy. Działa tonizująco na układ nerwowy. Wspomaga usuwanie nadmiaru wody i regulację ciśnienia krwi.

Jak?

Przez cały dzień jemy tylko pomidory. Możemy jeść je na surowo, albo podgrzać w plastrach na patelni bez tłuszczu. Możemy też zrobić zupę krem z pomidorów (z dodatkiem ziół). Warto również pić sok pomidorowy (bez dodatków).

To może być wyjątkowy dzień

Jeśli zaplanujemy monodietę na dzień wolny, możemy z takiego dnia czerpać dodatkowe korzyści. Potraktować ten dzień jako odciążenie nie tylko dla ciała, ale też dla umysłu. Wspomóc efekty ćwiczeniami fizycznymi, spacerem, nic nierobieniem, ulubionym relaksem, automasażem, ćwiczeniami oddechowymi bądź po prostu oddychaniem pełną piersią na świeżym powietrzu. Rozkoszowaniem się słuchaniem muzyki czy czytaniem książki. Cokolwiek lubimy, a co sprzyja wyciszeniu. Praktyka wdzięczności, modlitwa, medytacja, refleksja…

Ale dzień wolny nie jest warunkiem zrobienia monodiety. Natomiast może być pretekstem do zadbania o siebie bardziej, lepiej i poświęcenie czasu głównie sobie. Domowe spa dla ciała i ducha :).

 

[mc4wp_form id=”126″] 

Moje książki w księgarni (duży rabat):