Jak nie porównywać się z innymi?

utworzone przez | 26 sierpnia 2018 | EMOCJE i UMYSŁ, PODCASTY | 0 komentarzy

Podcast#2 Samoocena w górę czyli jak sobie radzić i nie porównywać się z innymi?

Nie dam gotowej recepty, którą da się zastosować w tydzień. Ale powiem co jest najważniejsze i co warto wzmacniać, na co kierować swoją uważność. Bo uważność oczywiście jest podstawą zmiany.

1. Skupić się na sobie i

Na tym co zrobiliśmy dobrego np. w dniu dzisiejszym czy w ciągu ostatniego tygodnia, albo w ogóle. Każdy z nas ma rzeczy, które zrobił dobrze. Trzeba tylko być uważnym aby definiowanie tego co zrobiliśmy nie odnosiło się wyłącznie do spraw o jakiejś wysoko ustawionej poprzeczce..

To nie muszą być wielkie rzeczy. Spektakularne rzeczy zresztą nie zdarzają się na co dzień. Egzaminy, awanse, skończone projekty – zdarzają się tylko czasami. A niektóre bardzo rzadko. Natomiast na co dzień toczy się życie, którego część zajmują różne rutynowe działania. Ale w takim zwykłym dniu – być może obdarzyliśmy kogoś uśmiechem. Być może z uwagą poświęciliśmy czas bliskiej osobie. A może po prostu ugotowaliśmy coś dobrego?.

Mamy różne sytuacje, różne etapy w życiu, różne możliwości, różne wartości czy cele, różne priorytety, różne zajęcia itd. To co zrobiliśmy trzeba odnieść do siebie i swojej sytuacji nie patrząc na to co zrobili inni ludzie.

2. Dziękować sobie

Czyli być wdzięcznym nie tylko za to co mamy w życiu, czy w jakim miejscu jesteśmy, albo co nas spotkało, ale pamiętać też o prostej wdzięczności względem samego siebie.

Powiedziałam o skupieniu na sobie i na tym co dobrego zrobiliśmy. Jednak chodzi o to byśmy faktycznie to odczuli. A nie machnęli ręką lub ignorowali jakby to nie miało znaczenia.

Każdy osiągnięty cel jest ważny. Nieważne jak duży, czy jest to cel zwykły, codzienny, czy też większy, realizowany od dłuższego czasu. W końcu nic nie zrobiło się samo. Warto dostrzegać wszystko. Wymaga to uważności. A oprócz uważności trzeba jeszcze pamiętać o byciu wdzięcznym.

Praktykowanie wdzięczności bardzo się opłaca. Im częściej i bardziej systematycznie to robimy tym czujemy się silniejsi, bardziej pewni siebie.

3. Zrobić listę tego co dotychczas osiągnęliśmy oraz tego za co cenimy siebie lub za co cenią nas inni

Każdy ma na swoim koncie różne sukcesy mniejsze lub większe. Rzeczy, z których jesteśmy dumni. Warto je wszystkie wypisać.

Można też wypisać jakie mamy umiejętności.

No i oczywiście za co siebie lubimy czy też co w sobie cenimy.

UWAGA! jeśli mamy z tym problem poprośmy kogoś zaufanego o pomoc. Zapytajmy jak ta osoba widzi nasze mocne strony itd.

Taka lista może być bardzo pomocna w chwilach kiedy zapomnieliśmy o tym aby nie porównywać się z innymi a kiedy robiąc to, w jakiś sposób „dokopaliśmy” sobie. Wtedy nasz obraz samych siebie szwankuje i przeczytanie takiej listy dobrych rzeczy o nas może nam pomóc szybko wrócić do równowagi.

Poza tym każdy z nas jest wyjątkowy ale nie każdy z nas o tym pamięta. Taka lista może nam pomóc uświadomić to sobie, bądź w ogóle nauczyć nas dobrze myśleć na swój temat.

Zasada aby skupiać się na swoich mocnych stronach bardzo procentuje w odniesieniu do naszej samooceny i poczucia własnej wartości. W ślad za tym w odniesieniu do naszej pewności siebie. To dalej wpływa na naszą skuteczność.

Sposób myślenia determinuje naszą rzeczywistość. A zwłaszcza sposób myślenia o sobie samym. Nauczmy się myśleć dobrze, bo każdy z nas na to zasługuje. Jeśli tego nie potrafimy to lista dobrych rzeczy na nasz temat, o których warto pamiętać, będzie tu bardzo pomocna.

4. Nie przesiadywać w mediach społecznościowych albo robić to świadomie i na pewno nie w celu porównywania się

A zwłaszcza przerzucając różne zdjęcia z życia innych i porównując w jakikolwiek sposób siebie i swoje życie do tego co widzimy na tych zdjęciach. Pamiętajmy, że jest to tylko drobny fragment rzeczywistości. Tego drugiego, znacznie większego fragmentu, nie widać.

Skupianie się na tym co widzimy, zwłaszcza w internecie, porównując się przy tym w jakikolwiek sposób, nie służy naszej samoocenie. Na podstawie zdjęć nie wiemy jak wygląda rzeczywiste życie danej osoby. A tak jak wspominałam w ubiegłym tygodniu, porównywanie tylko małego wycinka, fałszuje obraz. Nie wiemy co za tym stoi.

Z doświadczenia wiem, że kiedy usiądziemy z drugim człowiekiem do szczerej rozmowy, to często historie jakie usłyszymy mogłyby nas zdziwić. W życiu nie ma tak, że wszyscy mający profile w mediach społecznościowych mają życie pozbawione problemów.

Jeśli chcemy coś zmienić w swoim życiu to najbardziej rozsądnym porównaniem jest porównanie tego jak jest teraz w jakimś fragmencie naszego życia, do tego jak było wcześniej. Oczywiście jeśli podjęliśmy konkretne działania w tym obszarze zmierzające do dokonania zmiany, na której nam zależało.

Takie porównanie pokazuje nam nasze własne efekty i może być motywujące. Pokazuje nam co i jak się zmieniło.

5. Obserwować – nie oceniać

Nie jest to proste i trzeba się tego nauczyć, a droga jak zwykle zaczyna się od świadomości czyli dostrzegania momentów, w których dokonujemy oceny.

Ocenianie jest obecnie bardzo powszechne. Prasa, telewizja, media społecznościowe sprzyjają dokonywaniu ocen, bo sprzyjają porównywaniu. Pamiętasz może jak w ubiegłym tygodniu mówiłam, że każde porównywanie zawiera w sobie ocenę? I jak podając przykłady zadałam pytanie na jakiej podstawie możemy określić, że coś jest lepsze lub gorsze? Bo tak naprawdę nie możemy. Byłaby to tylko i wyłącznie nasza subiektywna prawda. Ktoś inny mógłby myśleć zupełnie inaczej.

Zwróćmy uwagę, że w czasach, w których żyjemy możliwości w życiu jest wiele i to we wszystkich aspektach naszego życia. Dlaczego mielibyśmy ulegać przekazom różnych osób co jest lepsze co gorsze? Oceny właśnie takiemu wartościowaniu sprzyjają. A lepsze dla kogoś wcale nie oznacza, że będzie to także lepsze dla nas. To jest nasze życie i mamy możliwość decydowania zamiast przyjmowania czyichś norm, wartości nieadekwatnych dla nas.

Czysta obserwacja rzeczywistości, innych ludzi nie ma w sobie aspektu oceny, a dodatkowo poprzez obserwację możemy się czegoś nauczyć.

Podglądajmy więc co robią inni jeśli dziedzina ich osiągnięć interesuje również nas, ale róbmy swoje. Najlepiej jak potrafimy każdego dnia.

Obserwacja jest również wartościowa w odniesieniu do siebie. Sprzyja wyciąganiu wniosków i ulepszaniu tego na czym nam zależy. Sprzyja także dostrzeganiu różnic zachodzących w czasie i naszych postępów.

Błędy popełnia każdy z nas. Obserwacja polega nie na tym aby oceniać siebie negatywnie z powodu popełnionego błędu, ale aby wyciągać wnioski i uczyć się. Jeśli jednak w takiej sytuacji pojawiłaby się negatywna ocena samych siebie zamiast obserwacji służącej nauce i wyciąganiu wniosków, to osłabiałoby to nas zamiast wzmacniać.

Podsumowując

Powtórzę raz jeszcze to co mówiłam tydzień temu. Warto pamiętać o swoich mocnych stronach, szukać ich i doceniać siebie.

Warto obserwować siebie i akceptować siebie zastanawiając się jednocześnie czego chcemy się nauczyć, co chcemy robić lepiej. I postawić na to ale bez porównywania się z innymi bo porównywanie może blokować nasz postęp i sabotować nasze działania. Obserwując możemy natomiast czerpać z czyichś dokonań inspirację.

Jedyną osobą, z którą warto się porównywać jesteśmy my sami z przeszłości.

W kursie online, który prowadzę zdrowe odżywianie w 21 dni  temat porównywania się przewija się w taki sposób, aby nas wzmacniał, wzmacniał realizację naszych postanowień, pomagał nam wytrwać w zmianie nawyków lub powrócić na dobrą drogę jeśli z niej zboczymy. Pomagał nam dostrzegać zmiany i efekty zmian, które wprowadziliśmy a tym samym wzmacniał naszą motywację. Bo zmiany to przecież jest nasza zasługa i warto o tym pamiętać.

Bądź sobą

Nagranie to chcę zakończyć takim przesłaniem. Bądź sobą i bądź najlepszą wersją siebie. Pomyśl w takich kategoriach jakie to szczęście, że właśnie jesteś. Spotkali się Twoi rodzice. Wcześniej dziadkowie, pradziadkowie itd. To niesamowite! I to ogromne szczęście z tylu możliwości abyś właśnie Ty się narodziła/-ił.

Być sobą i doskonalić siebie właśnie takiego jakim każdy z nas jest. Unikalny. Niepowtarzalny. Wyjątkowy.

Jeśli masz jakieś swoje przemyślenia – z przyjemnością przeczytam Twój komentarz :).

 

Jeśli nie słuchałaś/-eś pierwszego odcinka podcastu, posłuchać go możesz tutaj – Samoocena – porównywanie się z innymi pomaga czy szkodzi?”

 

 

Ściąga zdrowych zakupów

Wygodna, w tabelkach – ułatwi Ci dbanie o różnorodność i równowagę kwasowo-zasadową. Na zdrowie <3

 

Moje książki teraz jako ebooki w formacie pdf:

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Mam na imię Beata. Jestem psychologiem holistycznym i terapeutką. Pasjonuję się zdrowym, świadomym życiem i rozwojem wewnętrznym i duchowym. A szczególnie zmianą emocji, przekonań i świadomości. Piszę o tym, co pomogło mi uwolnić ograniczenia, pokochać siebie, odzyskać sens i równowagę w życiu. Wierzę, że to pomoże też Tobie. Czytaj dalej moją historię

psycholog online
Kup przewodnik o oczyszczaniu